SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty kolarstwo Lance Armstrong poznał datę procesu, który może go zrujnować

Lance Armstrong poznał datę procesu, który może go zrujnować

24.02.2017, godz. 09:07
Lance Armstrong
foto: gwizdek24.pl

W listopadzie ruszy proces, przez który Lance Armstrong może stracić aż sto milionów dolarów. To zapewne zrujnowałoby legendę kolarstwa. Wszystko przez to, że w przeszłości stosował doping. Według amerykańskiego rządu wykorzystał na to państwowe środki i powinien ponieść surową karę.

Cała sprawa zaczęła się w 2010 roku. Wtedy to kolarz Floyd Landis złożył pozew przeciwko Lance'owi Armstrongowi. Trzy lata później przyłączyli się do niego prawnicy amerykańskiego rządu. Były wielokrotny triumfator Tour de France został oskarżony o oszustwo. Grupa kolarska US Postal Service miała ukrywać przed rządem system dopingu i przywłaszczać publiczne fundusze. US Postal Service jest agencją rządową. Świadczy usługi pocztowe. Grupa kolarska o tej nazwie istniała przez osiem lat (1996-2004). Landis i Armstrong byli jej zawodnikami.

Jeden z najbardziej znanych cyklistów na świecie miał brać udział w przywłaszczeniu trzydziestu dwóch milionów dolarów. Tyle właśnie agencja miała przekazać kolarzom. Jeśli podczas procesu, który ruszy 6 listopada tego roku, są uzna 45-latka za winnego, to władze kraju mogą domagać się zadośćuczynienia w wysokości aż stu milionów dolarów. W takim przypadku wzbogaciłby się również Landis. Mógłby on liczyć na dwadzieścia pięć procent kwoty za kluczowy udział w zdemaskowaniu procederu.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: