SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty kolarstwo Nie żyje legenda kolarstwa. Był mistrzem świata i zwycięzcą Tour de France

Nie żyje legenda kolarstwa. Był mistrzem świata i zwycięzcą Tour de France

30.12.2016, godz. 15:24
Ferdi Kubler, kolarstwo
foto: EAST NEWS

Ferdi Kubler na stałe wpisał się do historii kolarstwa. Niedługo po wojnie Szwajcar wygrał mistrzostwa świata i Tour de France. Pod koniec 2016 roku odszedł z tego świata w wieku 97 lat. Do momentu śmierci był najstarszym żyjącym zwycięzcą "Wielkiej Pętli". Swoich dni dożył w szpitalu w Zurychu.

Ferdi Kubler był największą gwiazdą światowego kolarstwa w połowie XX wieku. W 1950 roku Szwajcar wygrał Tour de France, a rok później wywalczył mistrzostwo świata. Był pierwszym Helwetą, który okazał się najlepszy w "Wielkiej Pętli". "Orzeł z Adliswil" trzykrotnie zdobywał medale mistrzostw świata. Pierwszy do jego kolekcji trafił w 1949 roku za drugie miejsce. Rok później stanął na najniższym stopniu podium, a w 1951 roku okazał się najlepszy na świecie.

Kubler nazywany był "Kowbojem". Swój pseudonim zawdzięczał agresywnemu stylowi jazdy oraz zamiłowaniu do kapeluszy. Zmarł w wieku 97 lat w szpitalu w Zurychu. Do momentu śmierci był najstarszym żyjącym zwycięzcą Tour de France. Informację o odejściu legendy dwóch kółek ze Szwajcarii podała agencja ATS.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: