SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty kolarstwo Tour de France w Norwegii?! Niecodzienny pomysł Skandynawów

Tour de France w Norwegii?! Niecodzienny pomysł Skandynawów

28.07.2017, godz. 08:11
Tour de France 2015
Tour de France 2015 foto: Eastnews

Tour de France w Norwegii? To możliwe! Wbrew pozorom Skandynawowie mają spore szanse na organizację pierwszych etapów "Wielkiej Pętli" za pięć lat. Najlepsi kolarze na świecie mieliby przejechać odcinek ze Stavanger do Oslo. Wzdłuż wybrzeża rozegranoby dwa etapu. Pomysł ma poparcie rządu i ewentualnego sponsora.

Norwegowie swoich szans na organizację części Tour de France 2022 upatrują w kilku czynnikach. Po pierwsze, są świadomi, że "Wielka Pętla" już dawno wyszła poza Francję. W tym roku kolarze wystartowali w Duesseldorfie, za dwa lata do wyścigu ruszą w Brukseli, a o organizację etapu w kolejnych edycjach stara się Kopenhaga. Nie bez znaczenia pozostają także ludzie odpowiedzialni za TdF. - Norwegia ma duże szanse, ponieważ właścicielem Tour de France jest firma ASO. Organizuje ona również wyścig Arctic Race of Norway - słusznie podkreślił dyrektor norweskiego ścigania Knut Eirik Dybdal.

Tour de France: Kolarz oświadczył się w trakcie wyścigu! [WIDEO]

Potencjalny koszt organizacji wyniesie Norwegów przynajmniej 12 milionów euro. W Skandynawii o pieniądze nie muszą się jednak martwić. Połowę ma pokryć koncern naftowy Statoil. Związki firmy z kolarstwem są dość duże. Jest głównym sponsorem Arctic Race of Norway. W 2022 roku Statoil obchodzić będzie 50. rocznicę istnienia. Z tego powodu kolarze "Wielkiej Pętli" na trasę mieliby ruszyć ze Stavanger, gdzie mieści się siedziba firmy.

Czesław Lang: Rafał Majka celuje w zwycięstwo w Tour de Pologne

Reszta środków na organizację ma pochodzić z budżetów rządu oraz gmin Stavanger i Oslo. Pozytywnie na projekt zapatruje się również Thor Hushovd. Wielokrotny uczestnik TdF z Norwegii udzielił wywiadu "Verdens Gang". Kto ma znać się na rzeczy, jeśli nie zawodnik, który przez lata był w centrum zainteresowania kibiców kolarstwa. - Norwegia ma duże szanse na organizację Tour de France - podkreślił Hushovd.

Źródło: X-NEWS
autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: