SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty kolarstwo Zmarł zwycięzca Tour de France silnie związany z Polską

Zmarł zwycięzca Tour de France silnie związany z Polską

07.02.2017, godz. 13:19
Odeszli za młodo...
foto: SE.pl

W wieku osiemdziesięciu dziewięciu lat we Francji zmarł Roger Walkowiak. Były kolarz, mający silne powiązania z Polską, wygrał Tour de France w 1956 roku. Jego triumf w "Wielkiej Pętli" był bardzo niespodziewany i zostanie zapamiętany na zawsze. Był najstarszym żyjącym zwycięzcą francuskiego cyklu.

W chwili śmierci Roger Walkowiak miał osiemdziesiąt dziewięć lat. Zmarł w szpitalu nieopodal Vichy. Francuz miał bardzo silny związek z Polską. Jego ojciec był polskim robotnikiem. Kibice zapamiętają go przede wszystkim ze zwycięstwa w Tour de France w 1956 roku. Choć nie wygrał indywidualnie żadnego etapu, to osiągnął największy w karierze sukces. W 1955 roku zajął drugie miejsce w Criterium du Dauphine Libere.

Walkowiak nigdy nie był specjalistą od jazdy w górach, dlatego jego triumf w "Wielkiej Pętli" uznano za sensacyjny. W 1956 roku liderem został podczas siódmego etapu. Choć później stracił koszulkę lidera, to na osiemnastym etapie z powrotem ją odzyskał i dojechał w niej do końca cyklu. Był najstarszym żyjącym zwycięzcą Tour de France.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: