SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty lekkoatletyka Anita Włodarczyk ze złotym medalem IO w Londynie! Rosjanka ZDYSKWALIFIKOWANA

Anita Włodarczyk ze złotym medalem IO w Londynie! Rosjanka ZDYSKWALIFIKOWANA

11.10.2016, godz. 18:15
Anita Włodarczyk, Rio 2016
Anita Włodarczyk foto: Super Express

Międzynarodowy Komitet Olimpijski pozbawił złotego medalu Tatianę Łysenko wywalczonego przed czterema laty podczas igrzysk olimpijskich w Londynie. Rosjanka została przyłapana na stosowaniu dopingu. Tym samym najcenniejszy krążek przypadnie Anicie Włodarczyk, która wówczas uzyskała wynik 77,60 metra.

Jakiś czas temu poczytny włoski dziennik "La Gazetta dello Sport" poinformował o tym, że reprezentantka "Sbornej" Tatiana Łysenko została przyłapana na stosowaniu niedozwolonych środków podczas najważniejszej imprezy czterolecia w 2012 roku w Londynie. I we wtorek te informacje okazały się prawdziwe. Jej sprawą zajęła się światowa organizacja antydopingowa (WADA), a także międzynarodowa federacja lekkoatletyki (IAAF).

Pierwsza próbka po jakimś czasie wskazała obecność w organizmie Łysenko zakazaną substancję. Jednak dopiero  próbka B, która została otwarta 7 czerwca 2016 roku nie pozostawiła żadnych wątpliwości, że Rosjanka jest winna. Tak więc oficjalny wyrok nie mógł być inny, jak dyskwalifikacja Tatiany z IO w Londynie oraz odebranie jej złotego medalu. W tym przypadku nastąpi korekta wyniku i najcenniejszy krążek trafi w ręcę Anity Włodarczyk, która w stolicy Wielkiej Brytanii rzuciła 77,60 metra. Srebro w takim razie otrzyma Betty Heidler, a brąz Chinka Zhang Wenxiu. - Wypowiem się na ten temat, kiedy dyskwalifikacja stanie się faktem - oznajmiła krótko nasza mistrzyni z Rio de Janeiro. - Cieszę się, ale szkoda, że dopiero teraz. Pewnie pocztą przyjdzie ten medal albo zostanie wręczony na jakiejś gali - dodaje trener podwójnej medalistki IO, Krzysztof Kaliszewski.

Źródło: Press Focus/x-news
autor: Paweł Nowakowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: