SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty lekkoatletyka Joanna Jóźwik prostuje ostre słowa o rywalkach: Dyskryminacja jest mi obca

Joanna Jóźwik prostuje ostre słowa o rywalkach: Dyskryminacja jest mi obca

23.08.2016, godz. 19:23
Joanna Jóźwik
Joanna Jóźwik foto: EAST NEWS

Joanna Jóźwik na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zajęła piąte miejsce w finałowym biegu na 800 metrów. Po wyścigu, na gorąco, żaliła się przed kamerami na rywalki, wspierające się testosteronem. Jóźwik nie przebierała w słowach, ale potrafiła dokładnie przedstawić problem. Niektórzy mylnie wzięli ją za rasistkę, dlatego postanowiła wyjaśnić swoją wypowiedź.

Joanna Jóźwik wróciła do Polski bez medalu. Pierwsze trzy miejsca w finałowym wyścigu przypadły biegaczkom z Afryki. Były to: Caster Semenya z RPA (złoto), Francine Niyonsaba z Burundi (srebro) i Margaret Wambui z Kenii (brąz). Polka uważała, że rywalizacja z nimi nie ma najmniejszego sensu. Dlaczego?
- Koleżanki mają bardzo wysoki poziom testosteronu, zbliżony do męskiego, stąd ich wygląd i wyniki. Caster Semenya jest w tym sezonie nie do pobicia i jeżeli władze światowej federacji lekkoatletycznej nic z tym nie zrobią, nie przywrócą dopuszczalnego limitu testosteronu we krwi, to wciąż będzie nie do pokonania - komentowała na gorąco Jóźwik.

Część osób źle zrozumiało polską zawodniczkę. Pojawiły się wpisy, że dyskryminuje rywalki ze względu na kolor skóry, co oczywiście jest wielką bzdurą. Jóźwik nie chciała pozostawić jednak żadnych niedomówień i dokładnie wyjaśniła swoją ostrą wypowiedź wpisem na Facebooku.
- Każdy kto mnie chociaż odrobinę zna, wie doskonale, że jestem osobą otwartą na wszystkich ludzi i mam wielu przyjaciół w rożnych krajach na całym świecie, a wszelkie dyskryminacje są mi zupełnie obce - napisała lekkoatletka dodając, że jej rywalki wygrały medale zgodnie z regulaminem, choć niektóre zasady są kontrowersyjne. Cały wpis możecie przeczytać poniżej.

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: