SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty lekkoatletyka Konrad Bukowiecki: Niczego nie brałem!Przebadajcie mnie na wykrywaczu kłamstw!

Konrad Bukowiecki: Niczego nie brałem!Przebadajcie mnie na wykrywaczu kłamstw!

12.09.2016, godz. 02:00
Niczego nie brałem, przebadajcie mnie wykrywaczem kłamstw
Konrad Bukowiecki foto:

Higenamina - tak nazywa się środek stymulujący wykryty w próbce antydopingowej pobranej od kulomiota Konrada Bukowieckiego (19 l.) podczas MŚ juniorów w Bydgoszczy. Co ciekawe, substancji nie ma na zakazanej liście, przynajmniej pod tą nazwą. - Niczego nie brałem - broni się Bukowiecki, deklarując gotowość poddania się badaniom na wykrywaczu kłamstw.

Jeżeli próbka B potwierdzi zawartość substancji, kary raczej nie da się uniknąć. Może być ona jednak niewysoka. Po pierwsze: stymulanty nie są uważane za "twardy" doping. Po drugie: higenamina nie figuruje pod swoją nazwą na liście środków zabronionych (za doping może być jednak uznany każdy związek o podobnej budowie chemicznej jak substancja zabroniona). Po trzecie: nie stanowiąc lekarstwa, występuje ona jedynie w odżywkach, a skład takowych często jest zafałszowany.

- Zdarzały się w Polsce przypadki, gdy zawodnik dowiódł, że zabroniona substancja zawarta była w odżywce i kara była łagodniejsza, ponieważ wina była niewielka lub nie było jej wcale. Dotyczyło to substancji lżejszych - powiedział nam Michał Rynkowski, dyrektor biura komisji do zwalczania dopingu.

Sam miotacz deklaruje niewinność:

"Wychowałem się w duchu sportowej rywalizacji i byłoby dla mnie hańbą i zaprzeczeniem wszystkiego w co wierzę, gdybym wspomagał się w jakikolwiek niedozwolony sposób. W ostatnich dwóch latach byłem kilkadziesiąt razy badany pod kątem stosowania substancji zakazanych, stale monitorowany przez światowy system ADAMS i te reguły są dla mnie dniem powszednim. Powtarzam, nigdy nie przyjmowałem jakichkolwiek substancji zabronionych i jestem gotów udowadniać to w każdy możliwy sposób, choćby pod wykrywaczem kłamstw" - napisał w oświadczeniu.

Badania próbek pobranych w Bydgoszczy, zlecone przez światową federację IAAF, wykonało laboratorium antydopingowe w Warszawie.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: