Robert Jachimowicz (L) ze srebrem Paraolimpiady Rio 2016

Autor: YouTube

Paraolimpiada Rio 2016: Robert Jachimowicz pierwszym polskim medalistą!

2016-09-08 20:52

Robert Jachimowicz pierwszym polskim medalistą Paraolimpiady w Rio de Janeiro! 49-letni zawodnik sięgnął po srebro w rzucie dyskiem, ustąpił tylko niepełnosprawnemu sportowcowi z Łotwy. Kim jest Jachimowicz? Polak już 16 lat temu powinien stanąć na podium igrzysk paraolimpijskich, ale został zdyskwalifikowany!

Po złoto sięgnął Łotysz Aigars Apinis. Srebro Jachimowiczowi dał rzut w szóstej kolejce, na odległość 19,10 metra. Do zwycięzcy zabrakło mu ponad półtora metra. Brąz przypadł Chorwatowi Velimirowi Sandorowi. Świetne piąte miejsce zajął drugi z Polaków - Adrian Imianowski (16,33 metra). Jachimowicz nie ma władzy w nogach i po części w rękach - to efekt tragicznego wypadku na motocyklu. 49-letni obecnie zawodnik startował już w Sydney (2000) i Atenach (2004). Powinien tam zdobyć złote medale, ale został zdyskwalifikowany - stwierdzono, że jest... za silny jak na swój stopień niepełnosprawności. Teraz już nic nie stanęło na przeszkodzie!