Piotr Małachowski

Autor: Paweł Skraba Piotr Małachowski

Pekin 2015: Historyczny wyczyn Polaków. Jesteśmy potęgą!

2015-08-31 17:53

Osiem medali, trzy razy odegrany Mazurek Dąbrowskiego i szóste miejsce w klasyfikacji medalowej. To bilans polskiej reprezentacji osiągnięty podczas mistrzostw świata w Pekinie. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy. Prezentujemy kompletne statystyki medalowe naszych sportowców osiągnięte w Pekinie!

W Pekinie sięgnęliśmy po osiem krążków. Anita Włodarczyk, Paweł Fajdek oraz Piotr Małachowski w swoich konkurencjach zdobyli złote medale. Po srebro udało się sięgnąć Adamowi Kszczotowi. Sporą niespodzianką okazały się trzecie miejsca na podium dla Wojciecha Nowickiego oraz Roberta Urbanka. A to jeszcze koniec. Sensacją zakończył się również konkurs skoku o tyczce, w którym Paweł Wojciechowski oraz Piotr Lisek razem z faworyzowanym Renaudem Lavillenie zdobyli brąz.

Robert Urbanek Brąz Rzut dyskiem

W klasyfikacji medalowej dało to naszej reprezentacji szóste miejsce na świecie. Szóste! Niemal na równi z Etiopią, a przed potęgami pokroju Niemiec czy Rosji. Zwraca również uwagę zwycięstwo Kenii przed Jamajką i USA. Do niedawna reprezentanci z krajów afrykańskich dominowali na dłuższych dystansach. Teraz to się zmienia. Podobnie jak zauważalnie gasnąca dominacja Amerykanów na stadionach lekkoatletycznych. W sprintach przegrali we wszystkich konkurencjach. Honor uratowała tylko Allyson Felix na 400 m.

10. Kuba 2 1 0 3

Nasi medaliści! Piotr Małachowski ze złotem, Robert Urbanek z brązem!

To najlepszy wynik polskich lekkoatletów w historii mistrzostw świata. Osiem medali zdobyliśmy jeszcze tylko raz. W Berlinie w 2009 roku. Wówczas jednak nasi sportowcy tylko dwa razy stawali na najwyższym stopniu podium. W ogólnej klasyfikacji medalowej, obejmującej wszystkie imprezy od 1983 roku, zajmujemy 11. miejsce. Prowadzą zdecydowanie Amerykanie (140 złotych medali, razem 299), przed Rosjanami (51 złotych, 166 ogólnie) i Kenią (43, 112).

Miejsce i czas: Złoto: Srebro: Brąz: Suma: