SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty lekkoatletyka Piękny gest polskiej olimpijki. Oktawia Nowacka oddała na licytację medal z Rio!

Piękny gest polskiej olimpijki. Oktawia Nowacka oddała na licytację medal z Rio!

29.11.2016, godz. 09:57
Oktawia Nowacka, Rio 2016
Oktawia Nowacka - brązowy medal (pięciobój nowoczesny) foto: EAST NEWS

Na igrzyskach w Rio de Janeiro Oktawia Nowacka osiągnęła życiowy sukces, bo w pięcioboju nowoczesnym wywalczyła brązowy medal. Mimo to nie zapomniała o najbardziej potrzebujących. Kilka miesięcy po zakończeniu imprezy polska lekkoatletka postanowiła oddać krążek na charytatywną licytację, z której zyski pomogą m.in. chorym na mukowiscydozę czy zanik mięśni.

Dla Nowackiej trzecie miejsce w Rio to największy sukces w karierze. Polka długo prowadziła, ale pod koniec ostatniej konkurencji pięcioboju nowoczesnego - biegu ze strzelaniem - dała się wyprzedzić dwóm rywalkom i ostatecznie wywalczyła brązowy medal. Mając jednak na uwadze fakt, że niedługo przed igrzyskami zmagała się z kontuzją, to i tak wynik ten był dla niej ogromnym osiągnięciem.

Mimo to pięcioboistka nie zapomniała o najbardziej potrzebujących i kilka miesięcy po imprezie ogłosiła, że wygrany przez nią krążek trafi na aukcję charytatywną. Co jednak ciekawe zyski z tej licytacji zostaną przeznaczone na rzecz pięciu różnych beneficjentów - Celów aukcji jest pięć, bo przecież jestem pięcioboistką - zapowiedziała Nowacka.

- Nie jest to nic nadzwyczajnego, że medal olimpijski był moim marzeniem. Ja jednak od zawsze chciałam go wygrać nie tylko dla siebie, trenerów, rodziców i wszystkich, którzy pomogli mi w rozwoju. Chciałam go zdobyć, by komuś pomóc, stąd pomysł na oddanie go na aukcję charytatywną. Bardzo się cieszyłam, gdy medal zawisł na mojej szyi w Rio, tak samo będę się cieszyć, gdy przekażę go zwycięzcy aukcji - przyznała.

Cała akcja została nazwana "Pomoc na piątkę", a w jej organizację Nowacka zaangażowała m.in. TVP Sport czy portal "Artinfo.pl". Pieniądze z licytacji trafią - zgodnie z życzeniem organizatorki - do kilku organizacji w całej Polsce. Tych najbardziej potrzebujących. Są to: Fundacja Centaurus (prowadzi największe w Europie schronisko dla koni), Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni, Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz Fundacja Dzieciom – Zdążyć z pomocą, której podopieczną jest Zuzia, chorująca na padaczkę córka byłego polskiego pięcioboisty Bartosza Majewskiego.

Oktawia Nowacka jest kolejną polską olimpijką, która zdecydowała się sprzedać swój medal z Rio, a zyski przekazać na cel charytatywny. Nie tak dawno podobnie zachował się Piotr Małachowski, który w Brazylii wywalczył srebro w rzucie dyskiem.

Więcej szczegółów o akcji "Pomoc na piątkę": oktawianowacka.pl/aukcja

Link do aukcji brązowego medalu Nowackiej: artinfo.pl/medal

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: