Polacy na MŚ w lekkoatletyce. Ile medali zdobyli biało-czerwoni?

2017-08-01 23:18

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata 2017 w Londynie to jedna z największych sportowych imprez roku, dlatego też nie dziwne, że reprezentacja Polski zaciera sobie ręce na samą myśl o starcie. Szczególnie, że w poprzednich edycjach prezentowała się naprawdę dobrze. Ile medali zdobyli łącznie biało-czerwoni? Który z naszych lekkoatletów jest najbardziej utytułowany?

W medalowej klasyfikacji wszech czasów Polska zajmuje dziesiąte miejsce i na razie nie ma co myśleć o pogoni za ścisłą czołówką tego zestawienia, ale czterdzieści trzy zdobyte medale na piętnastu edycjach mistrzostw świata to wynik naprawdę pozytywny. Najlepsze były dla biało-czerwonych imprezy w 2009 roku w Berlinie oraz w 2015 roku w Pekinie, kiedy to udało się im zdobyć po osiem krążków.

Najwięcej sukcesów reprezentantom naszego kraju udało się osiągnąć w rzucie młotem - przedstawiciele tej dyscypliny wywalczyli łącznie dziewięć medali. Ale znakomicie wygląda też dorobek skoczków o tyczce, którzy na podium MŚ stawali siedem razy. Najbardziej utytułowanym z Polaków jest Robert Korzeniowski. Legendarny chodziarz zdobył cztery medale mistrzostw, z czego aż trzy złote (i jeden brązowy). Po trzy krążki na koncie mają Szymon Ziółkowski, Anita Włodarczyk (oboje rzut młotem), Piotr Małachowski (rzut dyskiem), Piotr Haczek (biegi sprinterskie - sztafeta), Monika Pyrek (skok o tyczce) oraz Artur Partyka (skok wzwyż).