SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty lekkoatletyka Takich medali olimpijskich jeszcze nie było. W Tokio zrobią je ze smartfonów

Takich medali olimpijskich jeszcze nie było. W Tokio zrobią je ze smartfonów

02.02.2017, godz. 11:09
Anita Włodarczyk z olimpijskim złotem
Anita Włodarczyk z olimpijskim złotem foto: EAST NEWS

Letnie igrzyska olimpijskie 2020 w Tokio mają być wyjątkowe pod wieloma względami, ale mało kto się spodziewał, że Japończycy obmyślą zupełnie nowatorski sposób produkcji medali. Zrobią je z recyklingu. Potrzebne surowce mają zostać uzyskane ze starych smartfonów.

Trzeba przyznać, że Japończycy wpadli na genialny pomysł! Do wyprodukowania medali olimpijskich potrzeba aż dwóch ton złota, srebra i brązu. Gospodarz imprezy nie posiada takich zasobów tych surowców, ale właśnie to popchnęło Japończyków do stworzenia genialnej inicjatywy. W produkcję krążków zostanie zaangażowana cała Japonia!

W kraju Kwitnącej Wiśni już teraz rozpoczęła się wielka zbiórka starych smartfonów i innych przenośnych sprzętów elektronicznych, choć igrzyska rozpoczną się dopiero w 2020 roku. Każdy Japończyk, który nie ma co zrobić ze starym telefonem, tabletem, a nawet lodówką, będzie mógł oddać sprzęt w przeznaczonym do tego punkcie. Z nich zostaną pozyskane potrzebne surowce.

- Złoto czy srebro należą do surowców nieodnawialnych. Zamierzamy je odzyskać z nieużywanych rzeczy. W ten sposób zrobimy coś dobrego dla środowiska i zmiejszymy koszty - mówił Koji Murofushi z komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio.

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: