SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty lekkoatletyka Usain Bolt straci złoto przez DOPING? Wpadł Jamajczyk ze sztafety

Usain Bolt straci złoto przez DOPING? Wpadł Jamajczyk ze sztafety

31.10.2016, godz. 22:02
Usain Bolt, Rio 2016
foto: EAST NEWS

Usain Bolt może stracić złoty medal z igrzysk olimpijskich w Pekinie! Nesty Carter, który był jednym z członków jamajskiej sztafety w biegu 4x100 m w 2008 roku, został przyłapany na dopingu. Oszustwo wyszło na jaw po ponownym przebadaniu próbki.

Nesty Carter stosował stymulant metyloheksanaminy. W czerwcu został on wykryty w jego organizmie. Czy wpadka dopingowa oznacza dyskwalifikację rekordowej jamajskiej sztafety z igrzysk w Pekinie? Tego jeszcze nie wiemy. Przypomnijmy, że oprócz Cartera udział w tym biegu brali Usain Bolt, Asafa Powell oraz Michael Frater. Sprinterzy uzyskali niesamowity czas 37.10 s (rekord świata) i deklasując resztę rywali zdobyli złoty medal.

W zależności od interpretacji IAAF, anulowane mogą być wszystkie późniejsze wyniki przyłapanego na dopingu sprzed lat zawodnika lub tylko te z dwóch lat po wpadce. Istnieje także możliwość, że Carter otrzyma tylko ostrzeżenie! Jakim cudem? Wszystko przez to, że znaleziona w organizmie Cartera metyloheksanamina trafiła na listę dopingową WADA dopiero w 2010 roku, czyli dwa lata po igrzyskach w Pekinie. Światowa Agencja Antydopingowa twierdzi, że ten stylumant był zawsze zakazany. Rodzi się więc pytanie, dlaczego tak późno znalazł się na liście substancji zakazanych? I czy to złagodzi karę Jamajczyka, który mógł kosztować Bolta i spółkę złoty medal?

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: