Sport inne sporty lekkoatletyka Usain Bolt stracił złoty medal igrzysk w Pekinie! Wszystko przez... kolegę

Usain Bolt stracił złoty medal igrzysk w Pekinie! Wszystko przez... kolegę

25.01.2017, godz. 16:07
Reprezentacja Jamajki, Pekin 2008

Usain Bolt i reprezentacja Jamajki w 2008 roku na igrzyskach olimpijskich w Pekinie bez najmniejszych problemów wygrali sprint w sztafecie 4x100 metrów. Teraz jednak okazuje się, że... stracą swoje złote medale! Wszystko to wina Nesty Cartera, który został przyłapany na dopingu.

W 2008 roku w Pekinie - tak samo jak na dwóch kolejnych igrzyskach olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro - reprezentacja Jamajki z Usainem Boltem w składzie była bezkonkurencyjna w sztafecie 4x100 metrów. W wielkim stylu wygrała zawody dystansując Trynidad i Tobago i Japonię oraz pobiła rekord świata. Wówczas poza Boltem po złoto sięgnęli jego koledzy z drużyny: Asafa Powell, Michael Frater i Nesta Carter.

Niedługo później wszczęto jednak postępowanie dyscyplinarne wobec tego ostatniego, który był oskarżony o stosowanie substancji niedozwolonych, a badania wykazały, że Carter faktycznie brał doping! W środę MKOl zadecydował o dyskwalifikacji zawodnika i odebraniu mu złotego medalu igrzysk olimpijskich w Pekinie, a taki sam los czeka resztę reprezentacji Jamajki włącznie z Boltem.

Oznacza to też weryfikację wyników finału sztafety 4x100 metrów. Mistrzami olimpijskimi zostali bowiem zawodnicy z Trynidadu i Tobagi, srebro zgarnęli Japończycy, a na najniższy stopień podium wskoczyła kadra Brazylii.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora