SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty piłka ręczna Andrzej Szymczak NIE ŻYJE. Odszedł brązowy medalista IO w Montrealu

Andrzej Szymczak NIE ŻYJE. Odszedł brązowy medalista IO w Montrealu

06.09.2016, godz. 13:08
znicze, cmentarz
foto: EAST NEWS

W wieku 67 lat odszedł Andrzej Szymczak. W przeszłości zdobył brązowy medal podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu. Przez wielu był uznawany za jednego z najlepszych bramkarzy w historii reprezentacji Polski. Na razie nie są znane przyczyny śmierci.

Andrzej Szymczak największy sukces w karierze osiągnął podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, kiedy wspólnie z kolegami wywalczył brązowy medal. Sześć lat później w trakcie mistrzostw świata ponownie sięgnął po krążek tego koloru. W 2008 roku został wybrany do "siódemki" 90-lecia polskiej piłki ręcznej. Przez wielu uznawany za najlepszego bramkarza. Według danych ZPRP rozegrał 229 spotkań w kadrze. Miał problemy z sercem, dwa lata temu przeszedł zawał, a 8 września skończyłby 68 lat.

- Z największym smutkiem i żalem informujemy o śmierci Andrzeja Szymczaka. Wybitnego zawodnika, 229-krotnego reprezentanta Polski, w 2008 roku wybranego do „siódemki” 90-lecia polskiej piłki ręcznej, przez wielu uznawanego za najlepszego bramkarza w historii polskiego szczypiorniaka, brązowego medalisty igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku oraz mistrzostw świata w RFN w 1982 roku, członka Stowarzyszenia Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej. Podczas MŚ w NRD w 1974 roku obronił 19 z 27 rzutów karnych (!) wykonywanych przez rywali Biało-czerwonych i został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju - czytamy na oficjalnej stronie związku.

autor: Paweł Nowakowski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: