SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty piłka ręczna Cud potrzebny od zaraz. Polska wciąż może zagrać na Euro. Czego potrzebujemy do awansu?

Cud potrzebny od zaraz. Polska wciąż może zagrać na Euro. Czego potrzebujemy do awansu?

09.05.2017, godz. 18:27
Tomasz Gębala, piłka ręczna, Polska
foto: EAST NEWS

Jeden punkt po czterech meczach to dramatyczny dorobek. Polacy pożegnali się już z szansami na zajęcie pierwszego lub drugiego miejsca w grupie. To nie oznacza jednak, że nie mają już żadnych szans na awans na Euro 2018. Wciąż mogą okazać się najlepszym trzecim miejscem eliminacji, a to dałoby im bilet do Chorwacji. Biało-czerwoni potrzebują jednak dwóch zwycięstw i kilku cudów, bo jeden może nie wystarczyć.

Do Chorwacji pojedzie także zespół, który w grupie zajął trzecie miejsce i może pochwalić się najlepszym bilansem spośród innych trzecich miejsc. Bilans ten nie dotyczy jednak ogólnego dorobku punktowego, a jedynie oczek zdobytych z dwoma najlepszymi drużynami w swojej grupie. Co musi się stać, żeby premiowaną pozycję zajęli polscy piłkarze ręczni?

Po pierwsze Polacy muszą wygrać mecze z Rumunią i Serbią. Po drugie awans muszą wywalczyć reprezentacje Białorusi i Serbii. Wtedy polska drużyna narodowa będzie miała na swoim koncie trzy punkty zdobyte w meczach z przyszłymi finalistami Euro 2018.

Kolejnymi warunkami są występy innych reprezentacji w pozostałych grupach. Austria nie może wygrać z Hiszpanią w meczu grupy trzeciej. Litwa nie może pokonać Francji w grupie siódmej. W grupie szóstej Szwecja będzie musiała wygrać ze Słowacją, a Czarnogóra z Rosją. Najbardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w grupie nr 4. Tam wszystkie ekipy zebrały dotychczas po cztery punkty. Wiemy już, że jeśli Polska chce myśleć o awansie, musi liczyć na to, że pierwsze dwa miejsca w zajmą tam Czesi i Macedończycy. Na trzecim może znaleźć się Islandia, ale nie może ona pokonać 14 czerwca Czechów. Trzecią lokatę może też zająć Ukraina, ale musi przegrać najbliższy mecz z Macedonią.

Skomplikowane te dywagacje. Brzmią nieprawdopodobnie, ale w sporcie wszystko jest możliwe. Pamiętajmy jednak, że na nic zdadzą się matematyczne szanse, jeśli Polacy nie wygrają swoich dwóch kolejnych spotkań.

autor: Dominik Kania zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: