Sander Sagosen, Norwegia, piłka ręczna

Autor: CYFRA SPORT

MŚ 2017: Norwegia w finale! Chorwacja pokonana po dogrywce

2017-01-27 23:56

W piątek odbył się drugi półfinał MŚ w piłce ręcznej 2017. Norwegia pokonała w nim po bardzo zaciętym boju Chorwację 28:25. Do wyłonienia drugiego finalisty francuskiego mundialu potrzebna była dogrywka, a losy rywalizacji rozstrzygnęły się w zasadzie dopiero na półtorej minuty przed końcową syreną!

Faworytem drugiego półfinału wydawali się być Chorwaci. Ekipa z Bałkanów rok temu w Krakowie podczas mistrzostw Europy wygrała ze Skandynawami w meczu o trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal. Podczas MŚ w piłce ręcznej 2017 to Chorwacja wyeliminowała trudniejszych przeciwników. O ile w 1/8 finału była faworyzowana w rywalizacji z Egiptem (wygrała ją 21:19), o tyle w ćwierćfinale to Hiszpanie wydawali się mocniejsi. Tymczasem Manuel Strlek i spółka po dreszczowcu wygrali 30:29 z wicemistrzami Europy i zameldowali się w najlepszej czwórce mundialu. Norwegowie w drodze do strefy medalowej wyeliminowali Macedonię i Wegry.

Początek piątkowego spotkania zdawał się potwierdzać opinię, że silniejsi są Chorwaci. Za sprawą dobrze zorganizowanej defensywy i skutecznych ataków to właśnie trzecia ekipa Starego Kontynentu szybko objęła prowadzenie 6:3. Później jednak w grę faworytów wkradł się chaos i waleczni Skandynawowie odbrabiali systematycznie straty, aż do przerwy objęli prowadzenie 12:10. W drugiej części gry przez jakiś czas Norwegia utrzymywała prowadzenie. W końcówce śrubę podkręcił zespół z Bałkanów i doprowadził on do dogrywki! W niej także przez większą część rywalizacji wynik oscylował w granicy nierozstrzygniętego. Dopiero na półtorej minuty przed końcem dodatkowego czasu gry podopieczni Christiana Berge objęli dwubramkowe prowadzenie. Później udało im się dorzucić jeszcze jednego gola i wygrali w półfinale 28:25.

W finale Norwegia zagra z Francją. Mecz ten odbędzie się w niedzielę. Oba zespoły mierzyły się ze sobą w fazie grupowej. Wtedy lepsi okazali się "Trójkolorowi". Gospodarze MŚ 2017 wygrali 31:28, ale Skandynawowie pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie. Chorwacji pozostała walka o kolejny brąz do kolekcji. "Mały finał" odbędzie się w sobotę 28 stycznia. Trzecia drużyna Europy zagra w nim ze Słowenią.

Chorwacja - Norwegia 25:28 (10:12, 22:22)

Chorwacja: Stevanović, Pesić - Cindrić, Duvnjak 3, Gojun, Horvat 6, Jotić, Kontrec 2, Mamić 5, Mandalinić, Matulić, Mihić, Musa 3, Sebetić 1, Stepancić 3, Strlek 2

Norwegia: Christensen, Sittrup-Bergerud - Abelvik Rod, Bjornsen 5, Gullerud 2, Hansen 3, Hykkerud, Johannessen, Jondal 2, Lindboe, Myrhol 6, O'Sullivan, Overby, Sagosen 4, Tangen 4, Tonnesen