Vive Tauron Kielce zdobywcą Ligi Mistrzów! NIESAMOWITY finał z Węgrami

2016-05-30 9:28

Historyczny sukces polskiego sportu! Vive Tauron Kielce wygrało Ligę Mistrzów piłkarzy ręcznych, pokonując w rzutach karnych MKB Veszprem! Choć jeszcze dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry nikt nie spodziewał się, że cokolwiek jest w stanie zabrać triumf Węgrom.

Mecz Vive Tauron Kielce - MKB Veszprem zapowiadał się bardzo emocjonująco. Obaj finaliści Ligi Mistrzów grali już w zeszłym roku na Final Four w Kolonii. Wtedy mistrzowie Polski zajęli trzecie miejsce, a Węgrzy - drugie. W sobotnich półfinałach tegorocznej edycji podopieczni Talanta Dujszebajewa poradzili sobie z Paris Saint-Germain, wygrywając 28:26. Veszprem w rywalizacji o ścisły finał pokonało niemieckie THW Kiel 31:28 po dogrywce.

Początek niedzielnej rywalizacji wyraźnie należał do Węgrów. Ekipa Xaviego Sabate była lepiej zorganizowana zarówno w obronie, jak i ataku. Żółto-biało-niebiescy w pierwszych kilku minutach stracili z kolei pięć piłek po niewymuszonych błędach. Veszprem szybko odskoczyło na cztery bramki i kontrolowało przebieg gry. Po kwadransie grę mistrzów Polski uspokoił Uros Zorman i Vive zmniejszyło stratę do dwóch bramek. Niestety, słabo funkcjonowała bramka kielczan i Węgrzy pod koniec pierwszej połowy znowu zwiększyli przewagę. Do szatni Vive zeszło z czterema trafieniami straty, a na tablicy wyników widniał rezultat 17:13 dla Veszprem.

Druga połowa nie zaczęła się najlepiej dla kielczan. Węgrzy znowu budowali przewagę i na dwanaście minut przed końcem mieli o osiem bramek więcej od Vive. Nad Balatonem korki od szampana powoli strzelały w górę, gdy stało się coś nieprawdopodobnego. W zaledwie siedem minut żółto-biało-niebiescy odrobili całą stratę i rywalizacja zakończyła się remisem. Rozstrzygnięcia nie przyniosła także dogrywka, więc zwycięzcę musiały wyłonić rzuty karne. W nich lepiej dysponowani byli kieleccy bramkarze i rzucający, dzięki którym historyczna chwila się ziściła. Vive wygrało Ligę Mistrzów i Puchar jedzie do Polski!

Vive Tauron Kielce - MKB Veszprem 39:38 po rzutach karnych (13:17, 29:29, 35:35)

Vive: Sławomir Szmal, Krzysztof Markowski, Marin Sego - Michał Jurecki, Grzegorz Tkaczyk, Tobias Reichmann, Piotr Chrapkowski, Mateusz Kus, Julen Aginagalde, Karol Bielecki, Mateusz Jachlewski, Manuel Strlek, Krzysztof Lijewski, Paweł Paczkowski, Uros Zorman, Ivan Cupić

Veszprem: Roland Mikler, Mirko Alilović - Peter Gulyas, Gergo Ivancsik, Timuzsin Schuch, Aron Palmarsson, Momir Ilić, Andreas Nilsson, Laszlo Nagy, Cristian Ugalde, Gaspar Marguc, Chema Rodriguez, Mirsad Terzić, Renato Sulić, Mate Lekai, Ivan Slisković