SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty Polsko-czeskie zimowe igrzyska olimpijskie w 2030 roku? Plan już jest!

Polsko-czeskie zimowe igrzyska olimpijskie w 2030 roku? Plan już jest!

11.01.2017, godz. 12:09
Zimowe igrzyska olimpijskie
Zimowe igrzyska olimpijskie foto: EAST NEWS

Zimowe igrzyska olimpijskie mogą się odbyć w Polsce! Kilka miast zapowiedziało, że wraz z Czechami chcą zorganizować tę wielką sportową imprezę w 2030 roku - poinformował "Przegląd Sportowy". Gdzie w naszym kraju mieliby rywalizować najlepsi zimowi sportowcy?

– To prawda, czas powiedzieć głośno o naszych planach. Chcemy, żeby za trzynaście lat w Karkonoszach pojawili się najwięksi sportowcy globu – mówił „Przeglądowi Sportowemu” Tomasz Stanek, przewodniczący Komisji Sportu. Wymienił także miasta, które miałby się podjąć tego wielkiego przedsięwzięcia. Gdzie w Polsce i Czechach rywalizowaliby olimpijczycy?

– U nas rywalizacja odbyłaby się w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i Szczyrku, a u nich byłyby to: Harrachov, Špindleruv Mlyn, Mala Upa, Pec pod Sněžkou oraz Liberec i Praga. W tym ostatnim mieście planujemy ceremonię zamknięcia, a we Wrocławiu – otwarcia – wyjawił Stanek.

Gdyby Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybrał kandydaturę polsko-czeską na rok 2030, byłoby to historyczne wydarzenie! Jeszcze nigdy wcześniej jedne igrzyska nie były organizowane przez dwa państwa. A szanse wydają się być spore. Po pierwsze, MKOl ma zostać przekonany niskim budżetem organizacyjnym imprezy. Po drugie najbliższe trzy igrzyska, w tym dwa zimowe, odbędą się w Azji (Pjongczang 2018, Tokio 2020, Pekin 2022). To oznacza, że kolejne wolne terminy prawdopodobnie przypadną Europie.

Warto przypomnieć, że to nie jest pierwsze podejście Polaków do organizacji zimowych IO. Kraków chciał gościć olimpijczyków w 2022 roku, ale przez liczne wpadki i błędy organizatorów ta kandydatura została wycofana. Dodatkowo, w referendum prawie 70 procent głosujących odpowiedziało się przeciw organizacji igrzysk w Krakowie.

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: