SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty pozostałe Budapeszt zrezygnował z walki o igrzyska. Zostało dwóch kandydatów

Budapeszt zrezygnował z walki o igrzyska. Zostało dwóch kandydatów

23.02.2017, godz. 08:39
Letnie Igrzyska Olimpijskie Rio 2016
Letnie Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 foto: SHUTTERSTOCK

Mieszkańcy Budapesztu sprzeciwili się pomysłowi zorganizowania w ich mieście igrzysk olimpijskich w 2024 roku. Po konsultacjach z państwowymi władzami burmistrza stolicy Węgier ostatecznie porzucono pomysł. Oznacza to, że w walce o organizację imprezy zostało już tylko dwóch kandydatów.

Informację o rezygnacji ze starań Budapesztu o igrzyska olimpijskie 2024 przekazał rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. Ostateczna decyzja została podjęta na spotkaniu premiera Viktora Orbana z burmistrzem stolicy Istvanem Tarlosem i Krajowym Komitetem Olimpijskim. To ukłon w stronę mieszkańców miasta, którzy mocno protestowali przeciwko organizacji imprezy. Niedawno stowarzyszenie "Momentum" podało informację, że zebrało dwukrotnie więcej podpisów niż było to wymagane pod wnioskiem o referendum w tej sprawie.

W związku z tym władze postanowiły nie narażać budżetu na dodatkowe koszty i po prostu zaniechać starań o organizację wydarzenia. Budapeszt już pięć razy walczył o igrzyska olimpijskie, ale za każdym razem przegrywał z konkurencją. Rezygnacja stolicy Węgier z wyścigu oznacza, że na placu boju pozostały już tylko dwa miasta. Igrzyska za siedem lat zorganizuje ktoś z dwójki Los Angeles i Paryż.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: