SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Rio 2016
Sport inne sporty pozostałe Chcesz zostać milionerem? Siadaj przed komputerem

Chcesz zostać milionerem? Siadaj przed komputerem

02.03.2017, godz. 02:00
Chcesz zostać milionerem? Siadaj przed komputerem
Drużyna Virtus.Pro: Filip "NEO" Kubski, Janusz "Snax" Pogorzelski, Wiktor "TaZ" Wojtas", Paweł "byali" Bieliński i Jarosław "pashaBiceps" Jarząbkowski (DreamHack Masters Malmö 2016) foto:

E-sport, czyli sport elektroniczny, to już nie tylko zabawa dla dzieciaków. To poważny biznes! Dwie najlepsze polskie drużyny w grze "Counter-Strike: Global Offensive" - Virtus.Pro i Team Kinguin - tylko w tym roku zarobiły już (odpowiednio)... 2,2 miliona i 1,6 miliona złotych. - Każdy z tych naszych e-sportowców w dwóch czy trzech turniejach w tym roku zarobił tyle, co Piotr Żyła w ostatnich 14 zawodach - mówi Janusz "Hayabusa" Kubski, menedżer Team Kinguin.

Ten biznes wciąż się rozwija. Kilka tygodni temu padł transferowy rekord. 20-letni Bośniak Nikola "NiKo" Kovac został kupiony przez FaZe Clan z mousesports za 500 tys. dolarów. - Kiedyś miesięczna pensja gracza wynosiła 500-800 dolarów, w szczycie 2 tysiące. Teraz jest wielokrotnie wyższa - zaznacza "Hayabusa".

Te kwoty nie mogą dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę gigantyczne zainteresowanie e-sportem. Zeszłoroczne finały "League of Legends" obejrzało aż 396 milionów widzów! Nic dziwnego, że tą grą zainteresowały się telewizje (w Polsce mecze relacjonuje Polsat Sport).

Na sukces w e-sporcie trzeba ciężko pracować (nawet po 8-10 godzin dziennie). - Gra się mecze sparingowe, podczas których drużyny testują taktykę, synchronizację, zagrania. W "CS:GO" ćwiczy się na przykład taktyczne rzucanie granatów, a w "StarCrafcie" - automatykę akcji. Najlepsi gracze potrafią wykonać kilkaset akcji, uderzeń w klawiaturę, w ciągu minuty - opowiada Kubski.

Trening to nie tylko siedzenie w fotelu przed ekranem komputera. - "Pasha" Jarząbkowski jest kulturystą, "neo" Kubski uprawia triatlon i judo, "TaZ" Wojtas koszykówkę, "kuben" Gurczyński hokej na trawie - opowiada Kubski.

- Znanym graczem e-sportowym jest tenisista Jerzy Janowicz, który w "CS:GO" posiada rangę "The Global Elite", przyznawaną najlepszym amatorom na świecie - mówi menedżer "Kinguinów".

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: