SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty pozostałe Człowiek Pająk marzy o medalu

Człowiek Pająk marzy o medalu

10.03.2017, godz. 02:00
Marcin Dzieński
Marcin Dzieński cieszy sie z wygranej podczas mistrzostw świata we wspinaczce sportowej. (Paryż, 2016 rok) foto:

We wrześniu 2016 we Francji wspiął się na 15-metrową ściankę w czasie 5,76 sekund, tylko 0,16 s gorzej od rekordu świata. Marcin "Człowiek Pająk" Dzieński (24 l.) za 3 lata będzie jedną z naszych nadziei olimpijskich, bo wspinaczka znalazła się w programie IO w Tokio. A wcześniej, latem tego roku, wystartuje w Światowych Igrzyskach Sportowych we Wrocławiu.

"Super Express": - Jak zaczęła się twoja przygoda ze wspinaczką?

Marcin Dzieński: - Poszedłem na ściankę wspinaczkową jako młody chłopak, miałem wtedy 11 lat. Zapisałem się do sekcji, zacząłem chodzić na treningi i tak się zaczęło.

- Dlaczego akurat ścianka wspinaczkowa, a nie np. piłka nożna czy lekkoatletyka?

- Przypadek. Tarnów słynie z tego, że są tu warunki do uprawiania tego sportu, mamy dużo ścianek wspinaczkowych i dużo osiągnięć międzynarodowych.

- Jak wyglądają zawody wspinaczkowe?

- To nie tylko wspinanie na czas. Jest jeszcze wspinanie na prowadzenie, czyli wspinanie z liną, kto dalej zajdzie i bouldering, czyli wspinanie na krótkich drogach wspinaczkowych do pięciu metrów, gdzie asekuracją jest materac. Sporą rolę odgrywają warunki atmosferyczne, bo wiatr i deszcz nam przeszkadzają.

- Twój rekord na 15-metrowej ścianie to 5,76 sekundy. Zamierzasz go jeszcze pobić?

- Cały czas dążę do tego, wielokrotnie zbliżałem się do rekordu świata wynoszącego 5,60 s. 0,16 s to bardzo mała różnica i mam nadzieję, że uda mi się pobić rekord świata podczas World Games we Wrocławiu.

- Kolejnym marzeniem będzie zapewne start na igrzyskach olimpijskich..

- To coś pięknego, że dostaliśmy się na igrzyska w Tokio. Teraz czekamy tylko na decyzje międzynarodowej federacji, jak będą wyglądały kwalifikacje. Już nie mogę się doczekać olimpijskiego startu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: