SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty pozostałe Polski rząd będzie walczył z dopingiem? Projekt ustawy przyjęty!

Polski rząd będzie walczył z dopingiem? Projekt ustawy przyjęty!

20.12.2016, godz. 18:05
Doping
Doping foto: internet

Na przestrzeni ostatnich miesięcy doping stał się jednym z głównych tematów, ale też największych problemów współczesnego sportu. Jest to ogromny kłopot na całym świecie, ale wszystko wskazuje na to, że w Polsce może się to zmienić! Rada Ministrów przyjęła bowiem projekt ustawy o zwalczaniu dopingu, który przygotował Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Projekt ustawy o zwalczaniu dopingu to dopiero pierwsza tego typu próba regulacji wszelkich zagadnień dotyczących stosowania substacji niedozwolonych przez sportowców. Ma on odpowiadać obowiązującym obecnie na całym świecie standardom, które wytyczają i rekomendują Rada Europy czy Światowa Agencja Antydopingowa (WADA).

Najważniejszym założeniem projektu ma być powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej, która zastąpi dotychczas funkcjonującą Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Stworzenie takiego organu pozwoli m.in. na korzystanie z dodatkowych środków z WADA, UNESCO czy Unii Europejskiej.

- Agencja będzie m.in. ściśle współpracować z Policją, prokuratorami, Służbą Celną, Żandarmerią Wojskową czy Strażą Graniczną. Projekt stwarza bowiem możliwość wymiany informacji między tymi służbami a Agencją, co pozwoli jej na prowadzenie własnych dochodzeń w sprawach dopingowych. (...) Bez takich działań łapanie dopingowych oszustów jest dziś wręcz niemożliwe - czytamy w oficjalnym oświadczeniu na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Projekt ustawy to ważny krok w kierunku budowy w Polsce silnego i wiarygodnego systemu antydopingowego rozpoznawalnego na całym świecie. Jest to dobry początek tej drogi, bo tworzy solidny fundament jakim będzie silna Polska Agencja Antydopingowa wyposażona w nowe kompetencje, pozwalające jej na jeszcze bardziej efektywną walkę z dopingiem - powiedział minister Witold Bańka.

Więcej informacji dotyczących projektu ustawy znajdziecie tutaj: www.msport.gov.pl

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: