SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty pozostałe Ponad 70 amerykańskich gimnastyczek ofiarami gwałtów. Jaka kara dla oprawców?

Ponad 70 amerykańskich gimnastyczek ofiarami gwałtów. Jaka kara dla oprawców?

10.03.2017, godz. 11:37
Gimnastyka
foto: EAST NEWS

W Stanach Zjednoczonych nie milkną echa po wybuchu afery, związanej z molestowaniem seksualnym i gwałtami na tamtejszych gimnastyczkach. Wiadomo o przeszło siedemdziesięciu ofiarach. Ich adwokat oprócz odszkodowania chce głów oprawców. Jego zdaniem cały związek powinien przejść gruntowną przemianę.

Gimnastyczki ze Stanów Zjednoczonych od kilku miesięcy ujawniają, że padały ofiarami przemocy seksualnej w przeszłości. Łącznie taką informację przekazało już ponad siedemdziesiąt sportsmenek. Wśród nich jest między innymi medalistka olimpijska Jamie Dantzcher. Dotychczas złapano i oskarżono kilkanaście osób. W lutym doszło do zatrzymania byłego lekarza amerykańskiej kadry Lawrence'a Nassara. Władze stanu Michigan uznały za stosowne, by osadzić go w areszcie za zarzuty, związane z gwałtami popełnionymi na podopiecznych poniżej trzynastego roku życia. "Indianapolis Star" podało, że wielu trenerów, którzy zostali uznani przez sądy za winnych, wciąż pracuje w klubach.

Głos w sprawie zabrał mecenas John Manly. Adwokat pokrzywdzonych uważa, że kary finansowe dla oprawców i utrata przez nich posad nie wystarczy. Według niego potrzebna jest dymisja prezesa federacji Steve'a Penny'ego i gruntowna przebudowa struktur. - Żądamy, by Komitet Olimpijski Stanów Zjednoczonych (USOC) wypowiedział swoją umowę z USA Gymnastics. USOC jest zobowiązany do podjęcia działań i dymisja Penny'ego nie wystarczy. Ta federacja straciła swoją wiarygodność, jeśli chodzi o ochronę dzieci. Ona musi być ukarana i zreorganizowana od góry do dołu - podkreślił prawnik.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: