SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport rio 2016 sport rio 2016 rio 2016 Rio 2016: Polska zdobędzie 23 medale? Nasza ANALIZA! [ZDJĘCIA]

Rio 2016: Polska zdobędzie 23 medale? Nasza ANALIZA! [ZDJĘCIA]

22.07.2016, godz. 07:30
Anita Włodarczyk
Anita Włodarczyk foto:

Zostały dwa tygodnie. 5 sierpnia na stadionie olimpijskim w Rio de Janeiro zapłonie znicz letnich igrzysk olimpijskich. Polscy sportowcy i kibice z nadzieją myślą o starcie. Najwyższy czas przełamać "klątwę" 10 medali. Taką ich liczbę zdobyli Polacy w każdej z trzech edycji letnich igrzysk w XXI wieku. "Super Express" jest przekonany, że się uda.

Analizę przeprowadziliśmy dzięki pomocy zespołu metodyczno-szkoleniowego Klub Polska, który monitoruje 4-letnie przygotowania olimpijskie. Co nam wyszło? 23 szanse na miejsca na podium w 306 konkurencjach olimpijskich. Z tego powinno zrodzić się 11-12 medali. A co więcej: oczekujemy, że 4-6 z nich będzie w kolorze złota. Podkreślamy jednak, że rywalizacja rozstrzyga się w praktyce, a nie na papierze. Na szczęście dla uroku sportu.

. Lekkoatletyka (6 medalowych szans). "Królowa sportu" odzyskała swój majestat w Polsce. Liderami światowych tabel są młociarze Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek oraz dyskobol Piotr Małachowski, a do niedawna była nią także Kamila Lićwinko w skoku wzwyż. Wszystkich czworo typujemy do najwyższego stopnia olimpijskiego podium. A szanse na dwa medale w innym kolorze widzimy w gronie medalistów MŚ 2015 i ME 2016: Adam Kszczot i Marcin Lewandowski (800 m), Wojciech Nowicki (młot), Michał Haratyk (kula) oraz tyczkarze Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek i Robert Sobera. W ostatnich latach lekkoatleci dwukrotnie osiągali wyniki "ponad stan": po 8 medali w MŚ 2009 i 2015. Gdyby to powtórzyć...

. Gry zespołowe (2 szanse). W Rio zagrają siatkarze i piłkarze ręczni. Typowanie obu drużyn do podium jest nieco naciągane. Większe szanse dajemy siatkarzom. Zespół Stephane'a Antigi często przegrywa w tym roku, ale są to jednak aktualni mistrzowie świata. Z kolei szczypiorniści pod nowym kierownictwem Tałanta Dujszebajewa chcieliby zmyć plamę porażki w styczniowych mistrzostwach Europy. Nigdy jeszcze nasz kraj nie zdobył olimpijskiego medalu w grach pod ręką trenera z zagranicy. Może czas na pierwszy (i drugi) raz?

. Kajakarstwo (4 szanse). Szanse dajemy tylko paniom i tylko w kajakarstwie klasycznym (sprincie). Na podium mogą wpłynąć: medalistki igrzysk w Londynie Karolina Naja i Beata Mikołajczyk (K2 500 m), wicemistrzyni świata Marta Walczykiewicz indywidualnie (K1 200 m) i na czele czwórki (K4 500 m) oraz Ewelina Wojnarowska (K1 500 m). Ale nadzieje na pierwsze w historii olimpijskie złoto w tej dyscyplinie chyba trzeba jeszcze odłożyć.

. Kolarstwo (2 szanse). Najwięcej nadziei wiążemy z 22-letnią Katarzyną Niewiadomą w szosowych wyścigach: ze startu wspólnego lub w jeździe indywidualnej na czas. Drugi medal może być dziełem Mai Włoszczowskiej w kolarstwie górskim lub szosowców Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego.

. Pływanie (2 szanse). Radosławowi Kawęckiemu w kolekcji brakuje tylko olimpijskiego trofeum. Od igrzysk w Londynie, gdzie był czwarty na 200 m grzbietowym, zdobył po dwa tytuły wicemistrza świata i mistrza Europy na długim basenie. Drugi kandydat do podium to Konrad Czerniak (raczej na 100 m motylkiem niż na 100 m kraulem).

. Podnoszenie ciężarów (2 szanse). Adrian Zieliński w formie z niedawnych mistrzostw Polski zdolny jest obronić tytuł mistrza z Londynu, tyle że w wyższej kategorii (94 kg). Medal w innym kolorze przypisujemy Bartłomiejowi Bonkowi (105 kg) lub Tomaszowi Zielińskiemu (94 kg).

. Wioślarstwo (2 szanse). Główne światło pada - jak przed 4 laty - na dwójkę podwójną kobiet. Wtedy zmagająca się z bólem pleców Magdalena Fularczyk wywalczyła olimpijski brąz wraz z Julią Michalską. Teraz jej partnerką jest Natalia Madaj, a w dorobku mają już złote krążki ME 2014 i 2015 oraz srebro MŚ 2014. W ich cieniu o sukces mogą postarać się tegoroczne wicemistrzynie Europy, żeńska czwórka podwójna prowadzona przez szlakową Monikę Ciaciuch.

. Zapasy styl wolny (2 szanse). Główna nadzieja na medal pochodzi z Dagestanu. 28-letni Magomedmurad Gadżijew od dwóch lat reprezentuje Polskę. Wywalczył srebro Igrzysk Europejskich 2015 i złoto w ME 2016 w kat. 70 kg. Wykrycie u niego śladowego przekroczenia poziomu meldonium spowodowało chwilowe odebranie Polsce kwalifikacji olimpijskiej. Odwołanie PZZ okazało się skuteczne. Na wyrost typujemy do podium jedną z zapaśniczek: Iwonę Matkowską (48 kg), Katarzynę Krawczyk (53 kg) lub Agnieszkę Wieszczek-Kordus (69 kg).

. Żeglarstwo (2 szanse). To nie deska ratunku, lecz deska triumfu. Windsurfingowa klasa RS:X już cztery lata temu dała nam brązowe krążki Przemysława Miarczyńskiego i Zofii Klepackiej. Na akwenie w Rio powalczą aktualni mistrzowie świata Piotr Myszka i Małgorzata Białecka. Ten pierwszy, debiutujący w igrzyskach pomimo 35 lat, wygrywa w tym roku wszystkie zawody i nietaktem byłoby nie typować go na mistrza olimpijskiego. Białecka zrobiła wielki postęp w minionym roku i z podium nie powinna dać się zepchnąć.

autor: Dariusz Chrabałowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: