SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty pozostałe Rosyjscy pływacy jak lekkoatleci? Kolejne oskarżenie o doping!

Rosyjscy pływacy jak lekkoatleci? Kolejne oskarżenie o doping!

23.03.2016, godz. 18:05
basen, pływalnia, pływanie, skoki do wody,
foto: Archiwum

Doping w Rosji to w ostatnich miesiącach bardzo popularny temat. WADA (Międzynarodowa Agencja Antydopingowa) zawiesiła już tamtejszych lekkoatletów w związku ze stosowaniem środków zabronionych, a teraz to samo grozi pływakom. Według śledztwa brytyjskiego dziennika "The Times" byli oni poddawani systematycznemu dopingowi nawet od kilku lat!

Siergiej Portugalow - o tym nazwisku jest co raz głośniej, ale bynajmniej nie w pozytywnym sensie. Szef medycznej komisji w Rosyjskiej Federacji Sportu był zamieszany w aferę dopingową w rosyjskiej lekkoatletyce, a teraz okazuje się, że od 2009 roku jest związany z inną dyscypliną - pływaniem.

Szymon Kołecki oskarżany o DOPING. Oświadczenie medalisty olimpijskiego

Od tamtej pory za stosowanie środków niedozwolonych oskarżono aż 23 rosyjskich pływaków, co w pewnym stopniu wiąże Portugalowa z kolejną tego typu sprawą. Informacje te podał brytyjski dziennik "The Times", który prowadzi dziennikarskie śledztwo w sprawie stosowania dopingu przez sportowców reprezentujących barwy naszych wschodnich sąsiadów. WADA walczy z Portugalowem już od jakiegoś czasu, bowiem domaga się dla niego dożywotniej dyskwalifikacji.

Afera dopingowa doprowadziła do tego, że rosyjscy lekkoatleci zostali zawieszeni i nie mają prawa występować w zawodach międzynarodowych. Właśnie z tego powodu ominęli niedawne halowe mistrzostwa świata w Portland. Jeśli w najbliższym czasie decyzja nie zostanie zmieniona, mogą też nie zostać dopuszczeni do startu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Stosowanie dopingu przez pływaków wskazuje na to, że czeka ich podobny los.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: