Futbol amerykański

Autor: East News Futbol amerykański - jedna z dyscyplin na World Games 2017

The World Games: futbol amerykański. Zasady i przepisy

2017-07-13 19:31

Futbol amerykański to jedna z ponad 30 dyscyplin, które pojawią się na The World Games 2017. Impreza odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-30 lipca. Pewnie większość kibiców kojarzy, jak wygląda futbol amerykański, ale nie wszyscy mogą znać zasady. U nas sprawdzicie, jakie reprezentacje wystąpią na World Games oraz przepisy futbolu amerykańskiego.

Futbol amerykański jest tak zwanym "sportem na zaproszenie" na World Games 2017. Co to znaczy? Wrocław mógł przedstawić nawet pięć dodatkowych dyscyplin, popularnych w skali regionu, które przyciągają widzów i są wizytówką miasta. We Wrocławiu jest drużyna futbolu amerykańskiego - Panthers Wrocław. Nic dziwnego, że właśnie na tę dyscyplinę postawili organizatorzy. Inne sporty na zaproszenie to: kickboxing, wioślarstwo halowe oraz żużel.

World Games 2017: Futbol amerykański - zasady, drużyny, przepisy

Co to jest futbol amerykański, jakie są przepisy i jak się w to gra? To najpopularniejsza dyscyplina sportu w USA. Jej coroczny finał ligi NFL Super Bowl, to jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie. W 2017 zgromadził przed telewizorami 172 miliony widzów! W przeciwieństwie do rugby zawodnicy występują w ochraniaczach, które ratują ich przed kontuzjami, bo gra jest niezwykle dynamiczna i obfituje w bolesne starcia.

Zobacz: The World Games: sumo. Zasady i regulamin

Gra polega na rzucaniu piłki - proste. Punkty można zdobywać na przykład przez przeniesienie piłki przez linię punktową (goal line), rzucenie piłki do zawodnika stojącego za tą linią – czyli w polu punktowym (end zone) – lub przez kop na bramkę przeciwnika (field goal). Wygrywa oczywiście ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów w wyznaczonym czasie (cztery 15-minutowe kwarty). Czas meczu jednak znacznie się wydłuża przez liczne przerwy i taktyczne zmiany.

Jeśli mecz zakończy się remisem, następuje 15-minutowa dogrywka z zasadą "nagłej śmierci". Pierwsza drużyna, która zdobędzie punkty, wygrywa. Na World Games 2017 będą rywalizować drużyny z Polski, USA, Niemiec i Francji. Mecze będą rozgrywane na zmodernizowanym Stadionie Olimpijskim.