SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty pozostałe The World Games: Lacrosse. Co to jest i jakie są zasady?

The World Games: Lacrosse. Co to jest i jakie są zasady?

18.07.2017, godz. 12:16
Lacrosse, The World Games 2017
Lacrosse to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu. Podczas The World Games 2017 obserwować ją będą mogli kibice we Wrocławiu foto: EAST NEWS

The World Games 2017 będzie imprezą wyjątkową. Kibice we Wrocławiu obejrzą dyscypliny, które na co dzień w naszym kraju nie są zbyt popularne, ale na świecie mają spore grono fanów. Jedną z takich będzie lacrosse. Narodowy sport Kanadyjczyków jest bardzo widowiskowy i obfituje w sporo emocji. Swojego czasu lacrosse był także dyscypliną olimpijską. Jaka jest historia oraz zasady tego wyjątkowego sportu?

Lacrosse to gra zespołowa pochodzenia indiańskiego. Ostateczne zasady ustalono w Kanadzie w pierwszej połowie XIX wieku. W tym kraju lacrosse uznano także za sport narodowy. Zawodnicy i zawodniczki toczą zmagania na trawiastym boisku, a w wielkim skrócie polegają one na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnika za pomocą trójkątnej rakiety. Dyscyplina, uznawana za pierwowzór hokeja na lodzie, w latach 1904 i 1908 wchodziła w skład igrzysk olimpijskich.

The World Games Wrocław 2017: Nadzieje medalowe Polski

Lacrosse to dyscyplina wyjątkowo widowiskowa. W dużej mierze ma to związek z tym, że jest sportem kontaktowym. Sędziowie dopuszczają fizyczne starcia czy zderzanie się kijami. Bardzo ważne jest rozróżnienie fauli. Te osobiste (dotyczące walki między zawodnikami czy niewłaściwego ubioru) skutkują odesłaniem zawodnika na ławkę kar. Mniej restrykcyjne konsekwencje mają przewinienia techniczne, naznaczone mniejszą ilością użytej siły.

Dyscypliny na The World Games Wrocław 2017. Wszystkie sporty igrzysk pozaolimpijskich

Na The World Games 2017 przeprowadzone zostaną zawody w żeńskiej odmianie lacrosse. Różni się ona delikatnie od wydania męskiego. Przede wszystkim ograniczony jest kontakt fizyczny, dzięki czemu panie mogą występować bez kasków i ochraniaczy, tylko w specjalnych goglach. Oprócz tego rakieta żeńska jest zbudowana inaczej od męskiej - piłka nie osiąga tak dużych prędkości, przez co sport staje się bezpieczniejszy.

Źródło: X-NEWS
autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: