SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty pozostałe The World Games: Squash. Czym jest? Jakie są zasady?

The World Games: Squash. Czym jest? Jakie są zasady?

11.07.2017, godz. 14:28
Squash, The World Games
Squash, czyli jedna z dyscyplin na The World Games 2017. foto: EAST NEWS

Już w czwartek 20 lipca we Wrocławiu rozpocznie się The World Games 2017, czyli igrzyska sportów pozaolimpijskich. Jest to jedna z największych imprez na świecie, a w zbliżającej się edycji wystąpi ponad trzy tysiące sportowców w kilkudziesięciu różnych dyscyplinach. Postanowiliśmy więc przybliżyć wam jedną z nich. Czym jest squash? Na czym polega i jakie są zasady?

Podczas The World Games we Wrocławiu odbędą się dwa turnieje w squasha - indywidualne kobiet i mężczyzn. Ta dyscyplina sportu robi zawrotną karierę i zyskuje coraz większą popularność. Obecnie na całym świecie trenuje ją już około piętnaście milionów osób! - Szybka, wymagająca od zawodników błyskawicznego refleksu, niezwykłej zwinności oraz żelaznej kondycji, jest jednocześnie bardzo atrakcyjna dla oglądających mecze kibiców - czytamy na oficjalnej stronie TWG 2017.

A na czym właściwie polega? Squasha można uznać za odmianę tenisa, która rozgrywana jest na niewielkim korcie (9,75 metra na 6,4 metra) zlokalizowanym pod dachem (musi on być zamknięty ścianami ze wszystkich czterech stron) i polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Trzeba to robić w taki sposób, by doprowadzić rywala do popełnienia jakiegoś błędu, a tym samym zdobyć punkt. Gra - podobnie jak w tenisie - rozpoczyna się od serwisu, a jeden z zawodników serwuje aż do momentu, gdy przegra wymianę. Wtedy do pola serwisowego wchodzi rywal, a taka procedura trwa przez cały mecz. Na początku drugiego i każdego następnego seta, jako pierwszy serwuje zwycięzca poprzedniego seta.

Celem obu graczy jest takie zagranie piłki, by możliwie jak najmocniej zmylić rywala i utrudnić mu odbicie. Piłka może odbić się od ziemi tylko raz, a gracze mogą uderzyć ją też z woleja, czyli przed odbiciem od ziemi. Dwukrotne dotknięcie podłoża uznaje się za błąd zawodnika odbierającego, co skutkuje punktem dla jego rywala. Poza tym błędem jest też trafienie piłką w ścianę poza wyznaczonym obszarem. Do gry można wykorzystywać wszystkie ściany (w powierzchni zamkniętej odpowiednimi liniami). Podłogę najczęściej stanowi parkiet, a ścianę tylną w większości przypadków ściana szklana.

Według obowiązujących zasad gra w każdym secie toczy się do 11 punktów (wcześniej do 9 lub 15). Punkty zdobywa się w każdej wymianie (system PARS – skrót od point-a-rally scoring). Przy stanie 10:10 aby wygrać set, jeden z zawodników musi zdobyć dwupunktową przewagę (np. 15:13).

Podczas The World Games 2017 zawody w squasha - zarówno męskie, jak i damskie - rozgrywane będą w dniach 25-28 lipca.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: