SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty pozostałe The World Games: Taniec sportowy. Zasady i punktacja

The World Games: Taniec sportowy. Zasady i punktacja

19.07.2017, godz. 14:18
Taniec towarzyski
Taniec sportowy - jedna z dyscyplin The World Games 2017. foto: EAST NEWS

Taniec sportowy będzie jedną z dyscyplin, w których rywalizować będą zawodnicy podczas The World Games 2017. We wrocławskiej Hali Stulecia zmierzy się ponad stupięćdziesięciu tancerzy, którzy rywalizować będą w czterech konkurencjach. A na czym konkretnie polega taniec sportowy? Jakie są zasady i sposoby punktacji? Przeczytajcie nasz krótki przewodnik!

Taniec to dyscyplina dość trudna do zdefiniowania. Z jednej strony wymaga długich godzin treningów i najwyższej sprawności, więc można go traktować jako sport. Z drugiej strony różnorodność strojów, choreografii czy nawet swoistej gry aktorskiej tancerzy powoduje, że wielu uważa go za rodzaj sztuki. Dlatego też rywalizacja w tańcu sportowym jest pod wieloma względami intrygująca, a przekonać się o tym będą mogli kibice podczas The World Games 2017.

The World Games 2017: Terminarz i harmonogram

Zawodnicy będą się prezentować w czterech kategoriach - tańcach standardowych, latynoamerykańskich, rock'n'rollu akrobatycznym oraz salsie. Każda z nich charakteryzuje się czym innym, a my postanowiliśmy wam nieco przybliżyć na czym polegają oraz jak wyglądają zasady i punktacja tych konkurencji.

Tańce standardowe

Najbardziej poważna i dostojna kategoria. Partnerzy ubrani w eleganckie fraki, partnerki w piękne balowe suknie. Na parkiecie prezentują się w pięciu tańcach: walcu angielskim, tangu, walcu wiedeńskim, fokstrocie i quickstepie. Na starcie staną dwadzieścia cztery pary, a do kolejnych rund będzie przechodziło o sześć mniej. W ćwierćfinale wystąpi osiemnaście duetów, w półfinale dwanaście, a w finale sześć. Pierwszy i ostatni taniec - walc angielski i quickstep - każda para zaprezentuje osobno. W pozostałych tancerze będą rywalizować naraz. Sędziowie oceniają poszczególne duety przyznając im oceny. Im wyższa nota końcowa, tym lepsze miejsce pary. Polskę reprezentować będą Mateusz Brzozowski i Justyna Możdżonek.

Tańce latynoamerykańskie

Wywodzące się z Ameryki Łacińskiej i Południowej tańce, które prezentować będą zawodnicy, to: samba, cha-cha, paso doble, rumba i jive. Zasady startu i oceniania są analogiczne, jak w stylu standardowym - zawody rozpoczną dwadzieścia cztery pary, z których sześć zmierzy się w finale. W tym przypadku reprezentantami biało-czerwonych będą zwycięzcy mistrzostw Polski.

Salsa

Salsa to taniec wywodzący się z Karaibów, szczególnie rozwinięty na Kubie. Muzyka charakteryzuje się wyraźnymi brzmieniami i rytmami wyznaczanymi m.in. przez uderzenia bębnów. Jeśli zaś chodzi o rywalizację na The World Games na starcie stanie dwanaście duetów, które prezentować się będą trzykrotnie. Najpierw w grupie, później indywidualnie, a następnie jeszcze raz w grupie. Pokazy oceniane są w trzech głównych wymiarach: technika, choreografia i image. Obserwować będzie je minimum siedmiu sędziów, którzy poszczególnym parom będą przyznawać miejsca od pierwszego do dwunastego. Ten duet, który zdobędzie najwięcej pierwszych lokat, stanie na najwyższym stopniu podium.

Rock’n’roll akrobatyczny

Udział w zawodach weźmie dwanaście par - dziesięć z Europy oraz po jednej z Peru i Australii. Odbędą się trzy etapy rywalizacji - dwie rundy eliminacyjne oraz finał. Te duety, które najlepiej wypadną podczas pierwszej prezentacji, awansują od razu do finału. Pozostałe zmierzą się o resztę miejsc w najważniejszej rundzie, których łącznie jest sześć. Tam pary pokażą się dwukrotnie - najpierw zaprezentują układ taneczny, a następnie akrobatyczny. Łączna suma punktów za obie prezentacje zadecyduje o miejscach na podium. Polskę reprezentować będą aktualni mistrzowie świata i zwycięzcy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016 - Anna Madzielec i Jacek Tarczyło.

Konkurencje taneczne podczas The World Games 2017 będą się odbywać we wrocławskiej Hali Stulecia w dniach 28-29 lipca (piątek i sobota).

Źródło: X-NEWS
autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: