SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty pozostałe Zmarł Mieczysław Świderski, legendarny fotoreporter sportowy

Zmarł Mieczysław Świderski, legendarny fotoreporter sportowy

04.05.2017, godz. 10:05
świeczka, znicz
foto: SE/EAST NEWS

Nie żyje Mieczysław Świderski, słynny fotoreporter sportowy współpracujący z "Przeglądem Sportowym" czy francuskim "L'Equipe". Jeździł na najważniejsze imprezy z udziałem Polaków takie jak igrzyska olimpijskie, mistrzostwa Europy czy świata. Zmarł w Warszawie w wieku 82 lat.

Mieczysław Świderski był jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych fotoreporterów sportowych w Polsce. Przez lata jeździł na różne wydarzenia i turnieje, w których udział brali reprezentanci Polski. W latach 1958-1995 współpracował z "Przeglądem Sportowym", gdzie od 1965 roku aż do emerytury był szefem działu fotograficznego. Jego zdjęcia ukazywały się nie tylko w polskich mediach, ale też zagranicznych, jak chociażby "L'Equipe".

Towarzyszył biało-czerwonym na mistrzostwach Europy, świata czy igrzyskach olimpijskich. Dwa razy wygrywał ogólnopolski konkurs fotografii sportowej, w 2001 roku został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Poza gazetami jego zdjęcia ukazywały się też w książkach, albumach czy okolicznościowych publikacjach. Zmarł w Warszawie w wieku 82 lat.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: