SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty siatkówka Bartosz Kurek nie jest jedyny. Oni też odnosili sukcesy mimo problemów osobistych

Bartosz Kurek nie jest jedyny. Oni też odnosili sukcesy mimo problemów osobistych

04.10.2016, godz. 08:06
Bartosz Kurek
Bartosz Kurek foto:

Siatkarski świat jest w szoku po tym, jak Bartosz Kurek (28 l.) zawiesił karierę w momencie sportowego rozkwitu i gdy dostał lukratywny kontrakt w lidze japońskiej. Atakujący reprezentacji Polski postanowił odpocząć od siatkówki. Problemy Bartka z motywacją i chęcią do rywalizacji nie są niczym nowym w świecie sportu.

Wiele gwiazd z absolutnego topu miało podobne przejścia i wychodziło z nich z powodzeniem. Syndrom wypalenia lub stany depresyjne dotykały największych.

- Zdecydowałem się zawiesić karierę, bo czuję się zmęczony siatkówką - tak napisał. wcale nie Kurek, tylko Matthew Anderson (29 l.), amerykański gwiazdor występujący na co dzień w Zenicie Kazań.

W październiku 2014 r. postanowił zrobić sobie przerwę od sportu, twierdząc, że zbyt długo był poza domem, odczuwa stres i musi odzyskać pasję do rywalizacji sportowej. Jak potem przyznał, miał objawy podobne do depresji i myślał, że sam da sobie z nimi radę. Ostatecznie przerwa Andersona w grze potrwała tylko dwa miesiące. Wrócił do Rosji i znowu jest jednym z najlepszych siatkarzy świata.

Polski atakujący miał zarobić w JT Thunders Hiroszima ponad pół miliona euro za sezon. Przedłożył jednak zdrowie ponad profity. Kurek podkreśla, że Japończycy podeszli do sprawy w profesjonalny sposób.

- Zasługują na zawodnika, który będzie wzmocnieniem w ciągu całego sezonu, a wiem, że w tym momencie nie jestem tego w stanie obiecać i zagwarantować - oświadczył Kurek. - Byłem zawsze przygotowany, żeby dać z siebie 100 procent w każdym kolejnym meczu. W chwili obecnej chciałbym skorzystać z czasu wolnego na odpoczynek i odbudowanie się, tak żeby kiedy wrócę na parkiet, prezentować się jeszcze lepiej niż przed przerwą - zapowiada lider reprezentacji. Bartek, jesteśmy z tobą, wyjdziesz z tego i wrócisz jeszcze mocniejszy!

Oni odnosili sukcesy mimo problemów osobistych:

Matthew Anderson (29 l.), siatkówka
Pod koniec 2014 roku lider reprezentacji USA postanowił wyjechać z Rosji i wrócić do domu, bo nie mógł znieść rozłąki z domem i ponurych myśli. Za zgodą płacącego mu nawet milion dolarów za sezon Zenitu Kazań przerwał karierę klubową i postanowił odpocząć od stresów. Oderwał się od sportowego życia i po kilku tygodniach odzyskał głód siatkówki.

Justyna Kowalczyk (33 l.), biegi narciarskie
W połowie 2014 roku, w którym zdobyła olimpijskie złoto w biegu na 10 km, zdradziła w wywiadzie prasowym, że od kilkunastu miesięcy zmaga się z depresją i miała myśli o rzuceniu kariery w kąt. Wyznała też, że była w ciąży, ale w maju 2013 r. poroniła, a lekarze stwierdzili u niej stany depresyjne.

Lindsey Vonn (32 l.), narciarstwo alpejskie
Piękna narciarka z USA na zewnątrz wydawała się królową życia. To były pozory. Jak przyznała w rozmowie z magazynem „People”, od lat walczyła z depresją przyjmując leki. Podobnie jak Kowalczyk, kupiła sobie pieska (suczkę Lucy), który pozwala jej zapominać o problemach. Mimo życiowych zakrętów, zdobywała kolejne tytuły.

Ian Thorpe (34 l.), pływanie
Najsłynniejszy australijski pływak, 5-krotny mistrz olimpijski, wyznał, że mierzył się z depresją już jako nastolatek. Potem, w czasie sportowej kariery, wcale nie było lepiej. Miewał dni, w których nie chciało mu się wstawać z łóżka i wychodzić z domu, izolował się od otoczenia. W autobiografii napisał, że zastanawiał się nad odebraniem sobie życia.

Gianluigi Buffon (38 l.), piłka nożna
Legendarny włoski bramkarz stoczył najważniejszy mecz wcale nie na piłkarskiej murawie. Miał okres w sportowym życiu, gdy... bał się wyjść na boisko i trzęsły mu się nogi. Między 2003 a 2004 rokiem miał stwierdzone przez specjalistów kliniczne objawy depresji. Pracował z psychologiem, by wyjść z tarapatów i mu się udało.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: