SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty siatkówka Małgorzata Glinka: Nie będzie lepszego od Andrzeja Niemczyka

Małgorzata Glinka: Nie będzie lepszego od Andrzeja Niemczyka

02.06.2016, godz. 18:50
Andrzej Niemczyk i Małgorzata Glinka
Andrzej Niemczyk i Małgorzata Glinka foto: EAST NEWS

Nie ma już z nami opiekuna słynnych „Złotek”. Wczoraj zmarł Andrzej Niemczyk, trener, który poprowadził reprezentację Polski siatkarek do dwóch złotych medali mistrzostw Europy w 2003 i 2005 roku. Miał 72 lata. - To legenda. Lepszego nie było i pewnie nie będzie – mówi „Super Expressowi” zasmucona podopieczna szkoleniowca, Małgorzata Glinka (38 l.), która była zawodniczką kadry w czasie największych triumfów selekcjonera.

Mimo że w swoim czasie głośny był konflikt między Glinką a Niemczykiem, siatkarka mówi nam dziś, że o drobiazgach nie pamięta. – Takie rzeczy mogły się zdarzyć w grupie, która dąży do zwycięstw, to dla mnie nieważne – opowiada. - Ujmował mnie szczerością i znakomitym podejściem do kobiet. Potrafiących to połączyć z fachowością jest niewielu, a świetnych teoretyków siatkówki bez znajomości psychiki siatkarek mamy na pęczki. Jako szkoleniowiec miał to coś, że zawodniczki czuły się przy nim pewnie, znał nas jak nikt. Do końca miałam z nim kontakt i wspierałam w trudnych chwilach.

U Niemczyka, który kiedyś przez wiele lat walczył z rakiem węzłów chłonnych i wygrał, wykryto na początku tego roku nowotwór płuc. Organizm trenera był zbyt osłabiony by lekarze mogli zastosować wszelkie dostępne medycynie środki leczenia. Niemczyk mimo to postanowił walczyć. Tak jak przez całe życie.

- Jeśli trzeba, będę znowu walczył 10 lat. Nie ma mowy o poddawaniu się. Podejście psychiczne to najważniejszy czynnik, coś o tym wiem – mówił „Super Expressowi” na początku lutego, kilka dni po tym jak trafił do szpitala i postawiono mu diagnozę. Tego tie-breaka niestety przegrał.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: