SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty siatkówka Przełom w Iranie! Tamtejsze siatkarki mogą wyjechać za granicę

Przełom w Iranie! Tamtejsze siatkarki mogą wyjechać za granicę

19.01.2017, godz. 10:38
Siatkówka, piłka do siatkówki
foto: EAST NEWS

To prawdziwy przełom, jeśli chodzi o traktowanie kobiet w Iranie! Przez lata tamtejsze siatkarki walczyły o możliwość wyjazdu za granicę, by kontynuować kariery w lepszych klubach. Wreszcie władze w Teheranie wydały pozwolenie dwóm zawodniczkom na grę w Bułgarii. Czyżby to pierwszy krok w stronę parytetu?

Przez lata w Teheranie negocjowano możliwość gry siatkarek za granicami Iranu. Wreszcie, po wielu próbach, dwóm zawodniczkom udało się uzyskać zgodę na wyjazd do Bułgarii. Maedeh Borhani i Zeinab Giveh zasiliły szeregi zespołu z Szumena, w północno-wschodniej części kraju. - Nasze przejście do bułgarskiego klubu może otworzyć nowe możliwości wszystkim uprawiającym sport mieszkankom Iranu, siatkarkom w szczególności - przyznała Borhani. Wtórowała jej Giveh. - Myślę, że w naszym kraju jest wiele kobiet, które mogłyby występować w Europie - dodała.

Na razie sensację wywołują treningi nowego klubu Iranek. Obie panie prezentują się na nich w charakterystycznych hidżabach, które zasłaniają włosy, uszy i szyje. Same zainteresowane podkreślają, że ubiór noszą z dumą, a rozliczać należy je z poczynań na parkiecie. Obywatelki Iranu od 1979 roku, czyli tuż po rewolucji islamskiej, nie mają prawa uczestniczyć w meczach piłki nożnej. Pięć lat temu podobny zakaz wprowadzono na zmagania siatkarskie.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: