SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty siatkówka Siatkarki trenują z robotami! [WIDEO]

Siatkarki trenują z robotami! [WIDEO]

27.06.2017, godz. 10:05
Siatkarki z robotami
W Japonii roboty pomagają siatkarkom foto: YouTube

Gdzie, jeśli nie w Japonii mogli wymyślić takie coś... Siatkarki jednego z klubów dostały nową zabawkę, która robi olbrzymie wrażenie. Na treningach używa się rozmaitych urządzeń ułatwiających szkoleniowcom pracę (są w regularnym użyciu m.in. maszyny serwisowe potrafiące zagrywać piłkę z prędkością 120 km/godz), ale robotów świat tam jeszcze nie widział.

W jednym z klubów w Japonii po drugiej stronie siatki zainstalowano szynę, po której poruszają się trzy roboty imitujące blokujących siatkarzy. Mają wyciągnięte w górę „ramiona”, przemieszczają się błyskawicznie w stronę atakującej, utrudniając wykonanie akcji. Ich ruchem i ustawieniem steruje trener za pośrednictwem komputera, a prędkość poruszania blokujących robotów dochodzi do 4 metrów na sekundę, czyli jest większa niż osiągana przy siatce przez żywych ludzi.

Maszynę opracowali specjaliści z Uniwersytetu w Tsukubie przy pomocy Japońskiej Federacji Siatkówki. Siatkarkom się ponoć podobało. Tylko czy to aby na pewno dobre rozwiązanie ze szkoleniowego punktu widzenia? No bo co w tym momencie robią zawodniczki, które powinny doskonalić blok?...

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: