SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty siatkówka Wilfredo Leon w kadrze siatkarzy? Sprawa jest na dobrej drodze

Wilfredo Leon w kadrze siatkarzy? Sprawa jest na dobrej drodze

08.05.2017, godz. 13:32
Wilfredo Leon Venero, nr 17, złota setka 2016
Wilfredo Leon Venero - 5 500 000 foto: Super Express

Mamy coraz więcej sygnałów, że ciągnąca się od dłuższego czasu telenowela z przyznaniem genialnemu Kubańczykowi Wilfredo Leonowi (24 l.) prawa gry w reprezentacji Polski siatkarzy zmierza do szczęśliwego finału. Niewykluczone, że negocjacje weszły w decydującą fazę, bo zainteresowane strony zrobiły się wyjątkowo tajemnicze. Dobre wieści mogą nadejść jeszcze w tym tygodniu.

Przypomnijmy, że supergwiazdor Zenitu Kazań w lipcu 2015 r. otrzymał polski paszport. W lutym 2016 roku Polski Związek Piłki Siatkowej oficjalnie wystąpił do Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB) o zmianę tzw. sportowego obywatelstwa Leona. Kubański gracz spełnił warunki stawiane przez przepisy FIVB, poza jednym – nie miał dotychczas zgody kubańskiej federacji.

Zmianę federacji macierzystej – po spełnieniu kompletu warunków i wpłaceniu przez nową federację zawodnika 25 000 franków szwajcarskich opłaty administracyjnej – może zatwierdzić jedynie Komitet Wykonawczy FIVB. Podczas niedawnego spotkania tego gremium w marokańskim Marrakeszu podjęto decyzję o zgodzie na zmianę sportowej przynależności narodowej wobec 13 osób. Nie było na tej liście Leona, ale to wcale nie znaczy, że nic się w jego sprawie nie dzieje.

Nad „zmiękczeniem” Kubańczyków przy pomocy gremiów decyzyjnych międzynarodowej centrali pracowała w Maroku strona polska. Głównym rozgrywającym jest Mirosław Przedpełski (66 l.), były prezes PZPS, obecnie członek zarządu FIVB, doskonale znający zawiłości siatkarskiej dyplomacji. Przedpełski, pytany przez „Super Express” o rezultat starań, robi się mało rozmowny. - Trwają negocjacje. Wszystko jest na dobrej drodze, nie mogę więcej wyjawić, dajcie spokojnie załatwić sprawę – powiedział nam Przedpełski.

Bardzo tajemniczy zrobił się też polski menedżer Leona Andrzej Grzyb. Poprzednio regularnie i chętnie wytykał PZPS zaniechania w kwestii walki o Kubańczyka. A teraz... – Obiecałem, że nie będę sprawy komentował. Nic nie powiem do czasu przyjazdu z Leonem do kraju pod koniec tygodnia – usłyszeliśmy od agenta siatkarza. Czy to zapowiedź tak wyczekiwanej przez kibiców dobrej nowiny? Sporo na to wskazuje!

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: