SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty Skandal podczas MŚ w Iranie! Polka zmuszona do noszenia hidżabu

Skandal podczas MŚ w Iranie! Polka zmuszona do noszenia hidżabu

13.02.2017, godz. 16:23
Szachy
foto: Super Express

Najnowsze wieści z Teheranu oburzyły cały świat. Organizatorzy irańskich Mistrzostw Świata kobiet w szachach zmusili zawodniczki do noszenia... hidżabów! Skandaliczny przepis zawodów sprawił, że wiele zawodniczek zrezygnowało ze sportowej podróży na Wschód. Muzułmańskie okrycie głowy musiała założyć również polska szachistka, Monika Soćko. - Obawiam się tego wyjazdu. - wyznała kobieta.

Kontrowersyjny przepis w regulaminie Mistrzostw Świata kobiet w szachach spotkał się z ogromnym oburzeniem na całym świecie. Turniej odbywa się w Teheranie, a jego organizatorzy wymagają od zawodniczek niemal całkowitego przyswojenia tamtejszych tradycji. Uczestniczki zawodów zostały zmuszone do noszenia hidżabów!

Wymagania irańskich mistrzostw zmusiły wiele zawodniczek do rezygnacji z udziału w imprezie. Na najbardziej prestiżowym turnieju szachistek nieobecne są m.in. dwie byłe mistrzynie świata oraz mistrzyni USA. - Obawiam się tego wyjazdu. To egzotyczny kraj, w którym jeszcze nie byłam. Trochę to dziwne, że mistrzostwa świata kobiet odbędą się właśnie tam - wyznała "Dziennikowi Zachodniemu" Monika Soćko.

Skąd pomysł na organizację Mistrzostw Świata kobiet w arabskim kraju, w którym płeć piękna nie ma praktycznie żadnych praw? Jak się okazuje Teheran był jedynym kandydującym miastem. Szachy nie są zbyt dochodowym sportem, a przygotowanie i przeprowadzenie turnieju wiąże się z wielkimi kosztami. Sama pula nagród to 450 tysięcy dolarów.

Trzymajmy kciuki za występ i bezpieczeństwo naszej reprezentantki!

autor: Łukasz Biernacki zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: