SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty motorowe Grand Prix Wielkiej Brytanii: Historyczny triumf MACIEJA JANOWSKIEGO!

Grand Prix Wielkiej Brytanii: Historyczny triumf MACIEJA JANOWSKIEGO!

22.07.2017, godz. 20:59
Maciej Janowski
Maciej Janowski i Fredrik Lindgren podczas Grand Prix Polski foto: CYFRASPORT

Dwóch Polaków w finale, wielki show na Millenium Stadium w Cardiff i historyczny triumf Macieja Janowskiego! Za nami Grand Prix Wielkiej Brytanii. Wielkie, wyjątkowe i szczęśliwe dla biało-czerwonych, którzy w Walii dali prawdziwy show. Do finału bohaterem był Bartosz Zmarzlik, ale kozakiem, który wytrzymał presję finału, okazał się Janowski. Który w ten sposób przeszedł do historii!

Zaczęło się od trzęsienia ziemii! Już po pierwszym starcie z zawodów wycofał się Greg Hancock. Amerykanin - który w 1995 roku, podczas pierwszego GP Wielkiej Brytanii też stanął na starcie - dzień wcześniej miał spaść ze schodów i z powodu urazu barku uznał, że dalsza rywalizacja nie ma sensu.

Skorzystali na tym inni. Zwłaszcza Bartosz Zmarzlik, nieuchwytny dla rywali polski żużlowiec. Ledwie 22-latek, który jednak nie uległ presji i do półfinałów zameldował się z najwyższym dorobkiem punktowym. Na drugim końcu znalazł się natomiast Piotr Pawlicki, który już z pierwszego biegu został wyeliminowany za dotknięcie taśmy i rytmu nie odzyskał do samego końca.

W półfinałach znalazło się więc trzech Polaków. W pierwszym zaszalał Zmarzlik. Dojechał z dużą przewagą nad rywalami. Do finału udało się też trafić Janowskiemu, natomiast odbił się od ściany - czytaj Jasona Doyle'a - Patryk Dudek. Dla niego mogło to być spore rozczarowanie, bo mógł zostać liderem całego cyklu Grand Prix.

Wreszcie finał. Na starcie rewelacyjny Zmarzlik, ale też Doyle i Janowski. Fortuna opuściła najmłodszego. Defekt motocykla i dopiero czwarte miejsce w finale. Zimną krew zachował natomiast Janowski i to on - jako pierwszy Polak w historii zawodów - zatriumfował na Wyspach Brytyjskich.

Gratulujemy!

Wyniki Grand Prix Wielkiej Brytanii:

1. Maciej Janowski 17 (3,3,1,3,1,3,3)

2. Jason Doyle 13 (1,w,2,3,3,2,2)

3. Matej Żagar 12 (3,3,2,0,1,2,1)

4. Bartosz Zmarzlik 16 (3,2,3,3,2,3,d)

5. Emil Sajfutdinow 11 (0,2,3,3,3,0)

6. Patryk Dudek 10 (1,3,2,1,2,1)

7. Peter Kildemand 10 (1,1,3,2,3,0)

8. Chris Holder 9 (1,1,3,2,2)

9. Tai Woffinden 9 (3,2,2,1,1)

10. Niels Kristian Iversen 7 (2,2,0,0,3)

RELACJA NA ŻYWO Strona odświeża się automatycznie co 35 sekund

MACIEJ JANOWSKI! Polak pierwszy raz w historii triumfuje w Grand Prix Wielkiej Brytanii! Jason Doyle dojeżdża drugi, Matej Zagar trzeci, a pecha miał Zmarzlik, któremu na trzim okrążeniu przydarzył się defekt!

Przed nami tylko finał!

II półfinał: Janowski! Polak już w pierwszej próbie najszybciej wyskoczył spod taśmy. sędziowie uznali, że zrobił to wręcz zbyt szybko, więc w powtórce nasz żużlowiec ponownie zakasował konkurentów i zameldował się w finale! Brawo!

II półfinał: Sajfutdinov, Janowski, Zagar, Holder

I półfinał: Zmarzlik znów wygrywa! Polak jeździ dzisiaj wręcz fenomenalnie, natomiast pecha miał Dudek, który na dystansie przegrał z Doylem i nie zobaczymy go w finałowej rozgrywce!

Skład 1. półfinału: Zmarzlik, Kildemand, Doyle, Dudek

Czołówka Grand Prix Wielkiej Brytanii po 20 biegach: 1. Bartosz Zmarzlik 13 (3,2,3,3,2),  2. Emil Sajfutdinow 11 (0,2,3,3,3),  3. Maciej Janowski 11 (3,3,1,3,1),  4. Peter Kildemand 10 (1,1,3,2,3),  5. Matej Żagar 9 (3,3,2,0,1),  6. Jason Doyle 9 (1,w,2,3,3),  7. Patryk Dudek 9 (1,3,2,1,2),  8. Chris Holder 9 (1,1,3,2,2),  9. Tai Woffinden 9 (3,2,2,1,1),  10. Niels Kristian Iversen 7 (2,2,0,0,3)

BIEG 20: Ostatni bieg za nami! Janowski nie dał rady przebić się przed Lindbacka, a wszystkim odjechał w siną dal znakomity Iversen.

BIEG 19: Pawlicki wieńczy słąby występ ostatnim miejscem. Wygrywa Kildemand przed Holderem i Zagarem.

BIEG 19: Kildemand, Holder, Zagar, Pawlicki

BIEG 18: Niesamowity jest dzisiaj Bartosz Zmarzlik! Polak ostatni wyszedł spod taśmy, ale na dystansie zdążył wyprzedzić Lindgrena i Vaculika. Czasu zabrakło tylko na dojechanie też do Sajfutdinova!

BIEG 18: Vaculik, Lindgren, Zmarzlik, Sajfutdinov

BIEG 17: Dudek drugi! Polak znakomicie wyszedł spod taśmy, zamknął Woffindena, ale nieoczekiwanie zza ich pleców wyskoczył Doyle i to on wygrywa bieg 17.

BIEG 16: I znów słaby Pawlicki! Polak zdobywa ledwie punkcik. Doyle lepszy od Vaculika. Czas na krótką przerwę!

BIEG 16: Vaculik, Pawlicki, Ellis, Doyle

BIEG 15: Sajfutdinov najlepszy! Za nim Kildemand, Lindback i Cook na końcu stawki!

BIEG 15: Sajfutdinov, Klidemand, Coock, Lindback

BIEG 14: A teraz wygrywa Janowski! Polak wyprzedził Lindgrena, wykorzystał defekt Zagara i dojechał do mety na pierwszej pozycji!

BIEG 14: Lindgren, Zagar, Dudek, Janowski

BIEG 13: Znakomity Bartosz Zmarzlik! Znowu! Polak odjechał Holderowi i Woffindenowi, który zresztą popełnił spory błąd i stracił drugie miejsce!

BIEG 13: Zmarzlik, Holder, Iversen, Woffinden

Czołówka po 12 biegach: 1. Zmarzlik 8, 2. Zagar 8, 3. Janowski 7, 4. Woffinden 7, 5. Dudek 6

BIEG 12: Ależ występ Zmarzlika! Polak źle wystartował, zaryzykował, pojechał bardzo szeroko i po drugim łuku był już na prowadzeniu! Cenne punkty naszego żużlowca!

BIEG 12: Zagar, Cook, Bates, Zmarzlik

BIEG 11: Dudek drugi! Polak przegrał tylko z Kildemandem, ale zgarnął cenne dwa "oczka"! Punkt zanotował również Vaculik.

BIEG 11: Dudek, Vaculik, Kildemand, Iversen

BIEG 10: Pewny triumf Holdera. Doyle drugi, Lindgren nie dojechał do mety.

BIEG 10: Holder, Lindback, Doyle, Lindgren

BIEG 9: Kolejny słaby występ Pawlickiego! Polak ruszył mocno, zaatakował Woffindena, ale zamiast wskoczyć na czoło stawki, spadł na ostatnią pozycję. Na niej też dojechał do mety. Wygrał Sajfutdinov, przed Woffindenem i Janowskim.

BIEG 9: Pawlicki, Sajfutdinov, Woffinden, Janowski

Czołówka po 8 biegach: 1. Zagar 6, Janowski 6, Woffinden 5, Zmarzlik 5, Lindgren 5, Dudek 4, Iversen 4, Lindback 3, Sajfutdinov 2, Bates 2

BIEG 8: I znów Polak! Dudek najlepszy w biegu 8! Za jego plecami trwała ostra rywalizacja o miejsce drugie, którą wygrał Sajfutdinov.

BIEG 8: Ellis, Dudek, Holder, Sajfutdinov

BIEG 7: Doyle upadł, początkowo wydawało się, że bieg zostanie przerwany, ale ostatecznie sędziowie zdecydowali się zaliczyć wyniki. A to oznacza, że Janowski i Zmarzlik zajęli dwie czołowe pozycje!

BIEG 7: Janowski, Doyle, Zmarzlik, Kildemand

BIEG 6: Słaby start Pawlickiego. Polak ruszył na trzeciej pozycji, ale popełnił błąd, który wykorzystał Cook i to on zdobył jeden punkcik. Wygrał Lindgren, który w połowie dystansu dogonił Iversena.

BIEG 6: Iversen, Coock, Lindgren, Pawlicki

BIEG 5: Woffinden szukał sposoby na Zagara, atakował raz z lewej, raz z prawej, z zamieszania na czele stawki próbował skorzystać Lindback - schowany z tyłu - ale ostatecznie panowie dojechali do mety w niezmienionym składzie.

BIEG 5: Zagar, Woffinden, Lindbaeck, Vaculik

BIEG 4: Ależ występ Zagara! Przywitał się z publicznością w fenomenalnym stylu. Ruszył słabo, ale dogonił najpierw Doyle'a, a później Iversena i dojechał ostatecznie do mety na pierwszej pozycji!

BIEG 4: Doyle, Iversen, Sajfutdinov, Zagar

BIEG 3: Cook dotknął taśmy, zastąpił go Bates, ale w powtórce nikt nie był w stanie dogonić Janowskiego! Polak zgarnia komplet punktów!

BIEG 3: Cook, Janowski, Vaculik, Holder

Greg Hancock nie pojedzie w kolejnych biegach. Z powodu problemów z barkiem legendarny Amerykanin, obrońca tytułu mistrzowskiego, wycofował się z zawodów.

BIEG 2: Pech Piotra Pawlickiego! Polak wjechał w taśmę, został wykluczony, a w powtórce najszybciej wyszedł spod taśmy Zmarzlik i to on zgarnął trzy punkty! Dwa dorzucił Lindbaeck, a jeden, zaliczając debiut na Millenium Stadium, Dudek.

BIEG 2: Lindbaeck, Zmarzlik, Pawlicki, Dudek

BIEG 1: Mieliśmy mały falsart. Zaczęło się od nierównego startu, później ostrzeżenie otrzymał Kildemand, a wreszcie w powtórce najszybciej do mety dojechał Woffinden, który pierwszy był już po starcie. Hancock wycofał się z wyścigu z powodu defektu.

BIEG 1: Woffinden, Lindgren, Kildemand, Hancock

Gotowi? Zaraz ruszamy!

Prawdziwy show. Spektakl. Żużel na innym poziomie. Brytyjczycy wskazują kierunek i wyznaczają poziom. To się ogląda! Tak będą kiedyś wyglądać wszystkie prezentacje zawodników, na każdych zawodach.

Rozpoczęła się prezentacja zawodników.

Przed nami dwie godziny wielkich żużlowych emocji!

Witamy w relacji LIVE z Grand Prix Wielkiej Brytanii!
False 3301 True 1 2017-07-22 18:00:00 True 35
autor: Jędrzej Smykowski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: