SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty motorowe Koszmarny wypadek! Sebastien Bourdais rozbił bolid przy 300 km/h [WIDEO]

Koszmarny wypadek! Sebastien Bourdais rozbił bolid przy 300 km/h [WIDEO]

21.05.2017, godz. 12:40
Sebastien Bourdais
Sebastien Bourdais po uderzeniu w ścianę na Indianapolis 500 foto: YouTube

Czy taką katastrofę da się przeżyć?! Mrożący krew w żyłach wypadek 38-letniego Sebastiena Bourdaisa startującego w słynnym wyścigu Indianapolis 500 udowadnia, że to możliwe. Francuski kierowca, który kiedyś jeździł w Formule 1, nie utrzymał się w łuku podczas kwalifikacji i przy prędkości 300 kilometrów na godzinę uderzył w bandę.

Kiedy na trzecim okrążeniu honda Bourdaisa wyjeżdżała z zakrętu numer 2, zmieniła nagle tor jazdy i zaczęła w niebezpieczny sposób kierować się w stronę ściany toru w Indianapolis. Francuz z wielką siłą wpakował się bokiem w bandę, auto zostało częściowo zmiażdżone, wystrzeliło w powietrze i przekoziołkowało. Na chwilę pojawił się nawet ogień, za moment samochód znowu był na kołach. Kierowca na szczęście dawał znaki, które dowodziły, że nie wydarzyło się najgorsze.

Jak się okazało, Bourdais przez cały czas był przytomny, doznał jednak wielokrotnego złamania miednicy i uszkodzenia biodra. Życie uratowała mu też na pewno konstrukcja bandy, zbudowanej w systemie SAFER. Chodzi o rodzaj elastycznej ściany pochłaniającej energię uderzenia, wykonanej z stalowych rur, za którymi są płytki z polistyrenu. Całość powoduje, że skutki wypadków i dla kierowcy, i dla auta są dużo mniej poważne niż przy twardych bandach.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: