SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty motorowe Piękny gest kibiców. Zebrali kilkanaście tysięcy na remont katedry w Gorzowie

Piękny gest kibiców. Zebrali kilkanaście tysięcy na remont katedry w Gorzowie

05.07.2017, godz. 11:38
Katedra w Gorzowie, pożar
Pożar katedry w Gorzowie. foto: EAST NEWS

W miniony weekend w Gorzowie miał miejsce pożar zabytkowej katedry. Zapaliła się wieża budynku, a ogień strawił m.in. kopułę. Jak na razie nie wiadomo, ile wyniesie koszt remontu, natomiast z pewnością nie będą to małe kwoty. Ale miejscowa diecezja może liczyć na pomoc. Podczas jednej z żużlowych imprez Stal Gorzów oraz jej kibice przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na odbudowę zniszczonych części katedry.

Pierwsze zgłoszenie o pożarze w gorzowskiej katedrze dotarło do straży pożarnej w sobotni wieczór. Przez następne godziny trwała akcja gaszenia ognia, a strażakom w końcu udało się opanować żywioł. Niestety budynek uległ znacznym zniszczeniom. Płomienie strawiły m.in. kopułę, a mocno uszkodzona została też wieża. Na szczęście pożar nie naruszył konstrukcji katedry, więc jej całkowita rozbiórka nie będzie konieczna. Niemniej remont i tak może się okazać bardzo kosztowny.

Ksiądz Wojciech Jurek, który zajmuje się finansami diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w rozmowie z Gazetą Lubuską przyznaje, że choć budynek jest ubezpieczony, to odbudowa wieży może kosztować nawet 10 mln złotych! Na szczęście znaleźli się dobrzy ludzie, którzy zdecydowali się pomóc.

Podczas finału Indywidualnych Mistrzostw Polski Stal Gorzów wraz ze stowarzyszeniem kibiców "Stalowcy" zorganizowały zbiórkę pieniędzy na remont katedry. Dzięki inicjatywie klubu i fanów łącznie udało się zebrać 14 tysięcy 383 złote i 76 groszy! W obliczu ogromu zniszczeń nie jest to może wielka kwota, ale przynajmniej po części odciąży miejscową diecezję przy odnawianiu uszkodzonego budynku.

- Chcielibyśmy podziękować działowi marketingu w gorzowskiej Stali, bo zbiórka była możliwa dzięki naszej współpracy. Katedra to symbol miasta, który często wykorzystywaliśmy na naszych oprawach i gadżetach. Nie było możliwości, byśmy nie wzięli udziału w pomocy przy jej odbudowie. Zbiórka przebiegła znakomicie i przerosła nasze oczekiwania – powiedział prezes „Stalowców”, Grzegorz Szymański.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: