SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty motorowe Robert Kubica: Droga do powrotu do Formuły 1 [GALERIA]

Robert Kubica: Droga do powrotu do Formuły 1 [GALERIA]

01.08.2017, godz. 06:53
Robert Kubica, wypadek
Zdjęcie z wypadku Roberta Kubicy na trasie rajdu Ronde di Andora na północy Włoch z 6 lutego 2011 roku. W wyniku tego wypadku Polak doznał poważnego urazu ręki. foto:

Na ten dzień Robert Kubica (33 l.) czekał bardzo długo. Podczas rozpoczynających się dzisiaj dwudniowych oficjalnych testów na Hungaroringu pod Budapesztem po raz pierwszy wsiądzie do najnowszego bolidu Formuły 1. To już ostatnia prosta do powrotu (po siedmiu latach) do cyklu GP F1.

Kariera Kubicy w Formule 1 rozwijała się wręcz wzorcowo. Jako stosunkowo młody kierowca miał już na koncie zwycięstwo (Grand Prix Kanady) i aż 76 zaliczonych wyścigów w barwach BMW Sauber i Renault. Na początku 2011 roku zaprezentował nawet nowy bolid Renault, a kilka dni pźniej wystąpił w rajdzie Ronde di Andora (rajdy samochodowe były jego drugą pasją). Tam miał straszny wypadek - podczas jednego z OS-ów prowadzona przez niego skoda uderzyła w barierkę. Kubica miał wielomiejscowe złamania prawej ręki i nogi, uszkodzone kości dłoni. Wówczas nikt nawet nie myślał, że Robert może jeszcze wrócić do F1. Celem był powrót do zdrowia i sprawności.

Kubica pokazał jednak wielki charakter i hart ducha. Już półtora roku później (9 września 2012) roku wystąpił w Ronde Gomitolo di Lana i ten rajd wygrał. Po drodze były m.in. starty w WRC, WRC-2, ERC. Niespodziewanie w czerwcu 2017 roku wziął udział w nieoficjalnych testach Renault (bolidem z 2012 roku), a podczas dwudniowych testów zasiądzie w tym najnowszym - RS17. Od tego, czy mimo nie w pełni sprawnej ręki da sobie radę za kierownicą i osiągnie satysfakcjonujące czasy, zależy jego przyszłość w F1.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: