SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty motorowe Tomasz Gollob stanął na nogi! ZDJĘCIA

Tomasz Gollob stanął na nogi! ZDJĘCIA

26.07.2017, godz. 12:06
Egzoszkielet, Tomasz Gollob
Egzoszkielet firmy Technomex, którego Tomasz Gollob używa do rehabilitacji. foto:

Stan zdrowia Tomasza Golloba (46 l.) nieznacznie się poprawia. Żużlowiec, dzięki intensywnym ćwiczeniom, jest już w stanie (praktycznie sam) poruszać się na wózku inwalidzkim. Zaczął również rehabilitację przy użyciu specjalnego urządzenia nazywanego egzoszkieletem.

Minęły trzy miesiące od wypadku Golloba podczas treningu na motocrossie, w wyniku którego uszkodzeniu uległ rdzeń kręgowy. Żużlowiec nie ma czucia od pasa w dół. W poniedziałek Gollob po raz pierwszy miał na sobie egzoszkielet i zrobił pierwsze kroki. To wspomagany pancerz, czyli specjalna powłoka, którą mocuje się na zewnątrz ciała. Jego celem jest wzmocnienie siły mięśni.

Zobacz: Światowe media doceniają Roberta Kubicę. "To aż nieprawdopodobne"

Umożliwia (po długiej rehabilitacji) ruchy wstawania i siadania na krześle oraz wykonywanie chodu w sposób prawie naturalny, z prawidłowym przenoszeniem obciążenia między kończynami. Rehabilitacja przy użyciu egzoszkieletu w prywatnych klinikach to około 140 zł za godzinę, zaś zakup urządzenia to koszt aż pół miliona złotych. Bydgoski szpital nie ma go na stanie, został wypożyczony.

- Stan neurologiczny Tomka się specjalnie nie zmienia i na jego poprawę cały czas czekamy. Tomek robi jednak ogromne postępy w rehabilitacji, dzięki czemu staje się coraz bardziej samodzielny - wyjaśnia dr Krzysztof Radziszewski, koordynator kliniki rehabilitacji 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: