SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Dlaczego Kamil Stoch słabo skacze? Bo źle rusza biodrami

Dlaczego Kamil Stoch słabo skacze? Bo źle rusza biodrami

14.03.2017, godz. 08:59
Kamil źle rusza biodrami
foto: Andrzej Lange, Marek Zieliński/Super Express

Pierwsze konkursy turnieju Raw Air przyniosły niedosyt polskim kibicom skoków narciarskich. Po bardzo udanych MŚ w Lahti na skoczni w Oslo indywidualne podium znalazło się poza zasięgiem Biało-Czerwonych, a Kamil Stoch (30 l.) stracił kamizelkę lidera Pucharu Świata. Wiemy, dlaczego słabiej skacze. Chodzi o błędy techniczne.

Kamil Stoch (30 l.) przyznał się do błędu, który spowodował jego dramatyczną sytuację w powietrzu w drugim skoku w niedzielę. Prezes PZN Apoloniusz Tajner (63 l.) twierdzi, że taki błąd zdarzył się nie po raz pierwszy.

- To stara przypadłość Kamila, że w powietrzu zaczyna go kręcić. Bywało to już poprzednio w tym sezonie - mówi współautor sukcesów Adama Małysza z lat 2001-2003. - Wynika nie tylko ze spóźnionego odbicia, ale też niedopełnionego "nakręcenia nad narty". To taki rotacyjny ruch biodrami, który zaczyna się w chwili rozwinięcia odbicia na progu. Jeżeli jest niepełny, to skoczek traci prędkość i stabilność lotu, traci czucie tego, co robi, pojawiają się skręty tułowia. Zostaje wytrącony z równowagi. Ciekawe, czy Kamil zdoła to opanować na innych skoczniach.

Prezes Tajner miał nadzieję na nowe otwarcie ze strony polskich skoczków po mistrzostwach w Lahti. Teraz ma wątpliwości.

- To nie jest zniżka formy, ale jakby uciekły z nich świeżość i błyskotliwość. Po spokojnym początku sezonu rozkręcili się w grudniu i na Turnieju 4 Skoczni. Szczyt formy wypadł między tym turniejem a mistrzostwami świata. Nie mam wątpliwości, że fizycznie przygotowani są świetnie i wytrzymają do końca sezonu. Teraz jednak są jakby wybici z rytmu. A faworytem do Pucharu Świata stał się Stefan Kraft, który skacze świetnie i równo - kończy szef PZN.

autor: Dariusz Chrabałowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: