SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty sporty zimowe Historyczne loty w Vikersund! Polska druga w konkursie drużynowym

Historyczne loty w Vikersund! Polska druga w konkursie drużynowym

18.03.2017, godz. 19:40
Kamil Stoch
Kamil Stoch podczas zawodów w Oslo foto: CYFRASPORT

Cóż to był za konkurs! Dwa razy pobity rekord świata w długości lotu, raz rekord Polski. Wszystko to w jednych zawodach drużynowych, które w wielkim stylu wygrała reprezentacja gospodarzy - Norwegia. Świetnie spisali się też biało-czerwoni, którzy ze zdecydowaną przewagą nad Austrią uplasowali się na drugim miejscu i utrzymują pozycję lidera w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Zawody drużynowe w Vikersund rozpoczęły się zgodnie z planem, ale z minuty na minutę wiatr się wzmagał i utrudniał zawodnikom rywalizację. Po skokach reprezentantów dziesięciu krajów organizatorzy zdecydowali się na przerwanie zawodów. Najpierw kilka razy przekładali godzinę wznowienia konkursu, aż wreszcie postanowili zorganizować przerwę i jakiś czas później rozpocząć go od nowa.

Pierwsze dziesięć skoków zostało anulowanych, a fani zgromadzeni pod skocznią mogli się niecierpliwić, lecz to, co dane im było oglądać, w pełni zrekompensowało długie minuty oczekiwania. To był bowiem naprawdę niesamowity, wręcz historyczny konkurs! Jako pierwszy sygnał do dalekich lotów dał już w pierwszej grupie zawodników Piotr Żyła, który jeszcze poprawił ustanowiony przez siebie w treningu rekord Polski. Od niedzieli 18 marca jest nim odległość 245,5 metra! Później było jednak jeszcze lepiej. Najpierw rekord świata w długości lotu pobił Norweg Robert Johansson - 252 metry - ale w końcówce pierwszej serii jego osiągnięcie jeszcze przebił Austriak Stefan Kraft, który uzyskał 253,5 metra. Można było mieć wątpliwości, czy przypadkiem nie podparł lądowania, ale organizatorzy ostatecznie uznali, że nie. Jako ostatni przed rundą finałową startował Kamil Stoch i choć osiągnął sporo słabszą odległość, to jednak skrócony specjalnie dla niego rozbieg spowodował, że nawet 230 metry pozwoliły znacznie zbliżyć się do lidera - Norwegii.

W drugiej serii wiatr wiał w plecy, więc długo nie oglądaliśmy dalekich lotów. Byli jednak tacy, którym niekorzystne warunki ani trochę nie przeszkadzały. Świetnie zaprezentował się ponownie Robert Johansson, ale też Maciej Kot, który w pierwszej próbie uzyskał 244,5 metra, a w drugiej 238,5. Jeszcze dalej latali jednak ci, na których liczono najbardziej. Andreas Wellinger osiągnął 242,5 metra, jednak nawet to nie dało Niemcom miejsca na podium. Stefan Kraft umocnił Austrię na trzeciej pozycji skokiem na odległość 244 metrów, a po chwili metr krócej pofrunął Kamil Stoch. Polska mogła nawet wygrać te zawody, jednak w ostatniej próbie kropkę nad "i" postawił Andreas Stjernen (242 metry) i to Norwegia wygrała drużynowy konkurs w lotach.

Polacy i tak wypadli znakomicie. W kolejnym konkursie zajęli lokatę na podium i utrzymują pozycję lidera w klasyfikacji Pucharu Narodów. A Kamil Stoch wciąż walczy o triumf w całym cyklu Raw Air!

RELACJA NA ŻYWO Strona odświeża się automatycznie co 30 sekund
False 3147 False 1 2017-03-18 16:00:00 True 30
autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: