SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Hokej: Polska - Słowenia LIVE. Dlaczego nasi hokeiści grają tak słabo? [WIDEO]

Hokej: Polska - Słowenia LIVE. Dlaczego nasi hokeiści grają tak słabo? [WIDEO]

26.04.2016, godz. 16:00
Przemysław Odrobny
Przemysław Odrobny foto: CYFRASPORT

Polska - Słowenia NA ŻYWO w hokejowych MŚ w katowickim Spodku. Dla biało-czerwonych hokeistów, którzy przegrali dwa pierwsze mecze, to mecz ostatniej szansy. Optymizmu jednak nie widać, bo nie dość, że nasi grają słabo, to Słowenia wyrosła na głównego faworyta turnieju. Sport.se.pl przypomina rozmowę z ks. Pawłem Łukaszką, który specjalnie dla nas i tv.se.pl zdiagnozował rok temu stan naszego hokeja. Niestety, wciąż aktualne.

Ksiądz Paweł Łukaszka urodził się w 1962 roku. Już jako 18-latek bronił na igrzyskach w Lake Placid! Potem porzucił zawodowy sport i został księdzem. Na początku lat 90-tych wrócił na kilka spotkań ukochanego Podhala Nowy Targ.

 

KS. PAWEŁ ŁUKASZKA - MÓGŁ ZOSTAĆ GWIAZDĄ NHL, SŁUŻY BOGU - WYWIAD

 

Ksiądz z pewnością przejmuje się losem polskiego hokeja. Co się z nim stało, że od kilkunastu lat nie gramy w Elicie, a na igrzyskach byliśmy po raz ostatni w 1992 roku?

Dzisiaj, po 30 latach, nie wykorzystano szansy na kontynuację tego, co za PRL było dobre. Podam przykład Szwajcarii. Za moich czasów w juniorach nigdy z nimi nie przegrywaliśmy, w seniorach remis.

A gdzie teraz są Szwajcarzy?

Drużyna zawodowa musi tam mieć cztery drużyny młodzieżowe. I podczas szkolenia muszą „mówić” jednym  językiem hokejowym. Oni postawili na szkołę kanadyjską. A u nas? Chłopcy są w seniorach, a nikt ich dobrze nie nauczył jeździć na łyżwach. Jest seniorem, wychodzi na lód i nie umie jeździć.

Brak kształcenia młodzieży, co jeszcze?

Jak można sprowadzać ze Słowacji czy Czech zawodników z czwartej ligi? Kogo oni mogą nauczyć. Szkolenie? Było kiedyś kilka Szkół Mistrzostwa Sportowego. Dziś jest jedna w Sosnowcu. A bierze się tam... wcale nie najlepszych. Bo najlepszych nie dadzą kluby, wolą zatrzymać u siebie.

Mecz Polska- Słowenia rozpocznie się o godz. 20. Transmisja na antenie TVP Sport i w sport.tvp.pl.

Źródło: Michał Kozłowski
autor: Rozmawiali KUBA CZERNIKIEWICZ i MICHAŁ KOZŁOWSKI zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: