SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Justyna Kowalczyk wróci do czołówki? Na triumf czeka aż 1042 dni!

Justyna Kowalczyk wróci do czołówki? Na triumf czeka aż 1042 dni!

26.11.2016, godz. 09:23
Justyna Kowalczyk
foto:

To już prawie trzy lata... Dokładnie 1042 dni temu Justyna Kowalczyk (33 l.) po raz ostatni zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata. W dniu swoich 31. urodzin na Polanie Jakuszyckiej wygrała wówczas bieg ze startu wspólnego na 10 km. Dzisiaj i jutro w fińskiej Ruce polska królowa śniegu spróbuje przerwać słabszą passę i powrócić na najwyższe pucharowe podium.

Kowalczyk niczego już nie musi udowadniać w rywalizacji o Kryształową Kulę. Czterokrotna zwyciężczyni Pucharu Świata tym razem stawia na pojedyncze, ściśle wybrane cele. 28 lutego przyszłego roku podczas MŚ w Lahti pobiegnie na 10 km techniką klasyczną i nie ukrywa, że to jeden z jej dwóch najważniejszych biegów przed zakończeniem zawodowej przygody z nartami. Drugim ma być start na 30 km na igrzyskach w Pjongczangu w 2018 roku.

- Mogę sobie spokojnie ułożyć technikę i taktykę na cały sezon. To mnie bardziej wyluzowało. No i bardzo ważne, że zdrowie dopisuje - powiedziała w TVP Sport. - 10 kilometrów klasykiem w Ruce to fajna trasa, na której można zrobić dobre wyniki. Chciałabym pobiec tak dobrze jak dwa tygodnie temu - dodała, nawiązując do zwycięstw w sprincie i biegu na 5 km w Pucharze FIS.

Wiadomo, że najgroźniejsze będą Norweżki, z powracającą po macierzyńskim urlopie Marit Bjoergen, jej mocnymi koleżankami Ingvild Oestberg i Heidi Weng, ale bez zawieszonej za doping dominatorki ostatnich lat Therese Johaug. Justynie powinno być łatwiej rywalizować z okrojoną norweską koalicją, której coraz więcej obserwatorów patrzy uważnie na ręce ze względu na niejasności dopingowe.

Dzisiaj w Ruce czeka Kowalczyk start w sprincie stylem klasycznym. W niedzielę ulubione 10 km klasykiem. Gdzie jak nie tu mistrzyni olimpijska na tym dystansie z Soczi miałaby pokazać klasę? Nasza gwiazda czeka na wygraną w PŚ także z innego powodu. Dałaby jej ona jubileuszowy, 50. triumf w PŚ w karierze. Tylko Bjoergen może się pochwalić lepszym wynikiem (102).

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: