Sport inne sporty sporty zimowe Kamil Stoch wygrał Turniej Czterech Skoczni! Piotr Żyła z drugim miejscem!

Kamil Stoch wygrał Turniej Czterech Skoczni! Piotr Żyła z drugim miejscem!

06.01.2017, godz. 20:06
Turniej Czterech Skoczni, Maciej Kot, Piotr Żyła, Kamil Stoch

Co za wieczór w Bischofshofen! Kamil Stoch wygrał ostatni konkurs 65. Turnieju Czterech Skoczni i został zwycięzcą całego cyklu! W austriackich zawodach trzecie miejsce zajął z kolei Piotr Żyła, który w klasyfikacji generalnej TCS uplasował się na drugiej pozycji! A tuż za podium znalazł się Maciej Kot. Niesamowity wyczyn Polaków!

65. Turniej Czterech Skoczni był jednym z najbardziej wyrównanych w ostatnich sezonach. Po trzech konkursach lider klasyfikacji generalnej Daniel Andre Tande miał zaledwie 1,7 punktu przewagi nad drugim Kamilem Stochem, a różnica między dwoma najlepszymi zawodnikami cyklu na tym etapie zawodów była najmniejsza od 18 lat. Konkurs w Bischofshofen zapowiadał się więc pasjonująco, ale nie tylko dla Tande i Stocha, bo realne szanse na awans na podium miał też Piotr Żyła, którego minimalnie wyprzedzał Stefan Kraft.

Już pierwsza seria okazała się znakomita dla biało-czerwonych. Stoch szybko wrócił na pozycję lidera cyklu, bo swojego najgroźniejszego rywala wyprzedzał o 4,5 punktu. Choć skoczył od niego o 0,5 metra krócej, to miał o wiele gorsze warunki i to właśnie dzięki dużej rekompensacie za wiatr był przed Norwegiem. Ze znakomitej strony pokazał się Też Żyła, który dzięki wynikowi 131 metrów zajmował czwartą lokatę i już wtedy przeskoczył Krafta w klasyfikacji generalnej TCS.

Liderem był jednak Jurij Tepes, który dostał podmuch wiatru pod narty i znakomicie to wykorzystał. Druga seria pokazała jednak, kto najlepiej potrafi radzić sobie z presją. Fatalnie zaprezentował się Tande, który totalnie się "spalił" i wręcz spadł na bulę, ale słabiej skoczył też lider - Tepes - którego wyprzedził Stoch. Polski mistrz olimpijski triumfował w Bischofshofen i w całym Turnieju Czterech Skoczni, lecz jeszcze większą niespodzianką była postawa Żyły. Ten bowiem dzięki dramatycznemu skokowi Tande wskoczył na trzecie miejsce w konkursie i drugie klasyfikacji generalnej cyklu! Pecha miał z kolei Maciej Kot, który zawody z Bischofshofen zakończył na piątej pozycji, a w TCS uplasował się tuż za podium.

65. Turniej Czterech Skoczni był zdecydowanie najlepszym w całej historii polskich skoków narciarskich. Teraz pozostaje mieć nadzieję, że biało-czerwoni utrzymają znakomitą formę. Już za tydzień konkursy Pucharu Świata w Wiśle, za dwa tygodnie w Zakopanem, a w lutym mistrzostwa świata w Lahti. Miejmy nadzieję, że znów z medalami naszych skoczków!