Sport inne sporty sporty zimowe Kamil Stoch z "Wielkim Szlemem" w skokach! Jako piąty w historii

Kamil Stoch z "Wielkim Szlemem" w skokach! Jako piąty w historii

06.01.2017, godz. 20:06
Kamil Stoch wygrał Turniej Czterech Skoczni

Kamil Stoch w wielkim stylu wygrał 65. Turniej Czterech Skoczni i dołączył do elitarnego grona zawodników z tzw. "Wielkim Szlemem" skoków narciarskich. Polak zwyciężał już w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zdobył złoto igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, a nagroda za cykl TCS była jedynym prestiżowym trofeum, jakiego nie miał w swoim dorobku. Do dziś.

W 2013 roku został najlepszym skoczkiem mistrzostw świata w Val di Fiemme, rok później zdobył Kryształową Kulę Pucharu Świata i dwa złota igrzysk olimpijskich w Soczi. W bogatym dorobku trofeów brakowało mu jednego - zwycięstwa w elitarnym Turnieju Czterech Skoczni. To właśnie dlatego tegoroczny cykl był dla Kamila Stocha jednym z najważniejszych momentów sezonu 2016/2017.

Gdy upadł podczas serii próbnej w Innsbrucku i z grymasem bólu opuszczał skocznię wydawało się, że jego triumf w TCS stanął pod dużym znakiem zapytania. Ale i w tamtym konkursie oraz kilka dni później w Bischofshofen pokazał wielką klasę i zdobył ten puchar, którego mu dotychczas brakowało. A przy okazji został drugim po Adamie Małyszu polskim skoczkiem triumfującym w całym TCS.

Stoch zagwarantował sobie też miejsce w historii, bo przed nim było tylko czterech zawodników, którzy zdobywali tzw. "Wielkiego Szlema" w skokach narciarskich, czyli wygrywali Puchar Świata, mistrzostwo świata, igrzyska olimpijskie i Turniej Czterech Skoczni. To Matti Nykanen, Jens Weissflog, Espen Bredesen i Thomas Morgenstern. Teraz w dorobku medali Stochowi brakuje już tylko złota mistrzostw świata w lotach. A najbliższa okazja by zmienić ten stan rzeczy już w przyszłym roku w Oberstdorfie.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora