SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Łyżwiarz na koksie. Wicemistrz olimpijski wziął kobiecy lek na płodność

Łyżwiarz na koksie. Wicemistrz olimpijski wziął kobiecy lek na płodność

16.05.2017, godz. 16:52
Zimowe igrzyska olimpijskie
Zimowe igrzyska olimpijskie foto: EAST NEWS

Wicemistrz olimpijski w łyżwiarskim short tracku Amerykanin Chris Creveling odpocznie od startów przez 4 lata, po tym jak zdyskwalifikowano go za doping. O karze poinformowała Amerykańska Agencja Antydopingowa. Co ciekawe, łyżwiarz wpadł na klomifenie – leku hormonalnym dla pań.

Klomifen jest stosowany przez kobiety w leczeniu niepłodności. W zastosowaniu medycznym pobudza owulację, czyli gotowość komórki jajowej do zapłodnienia. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) stwierdziła jednak, że specyfik ten jest również w użyciu przez nieuczciwych sportowców. Stanowi doping farmakologiczny polegający na zmniejszeniu skutków ubocznych działania sterydów, na przykład takich jak ginekomastia (przerost sutka u mężczyzn). Wzmacnia także działanie testosteronu. Jako taki jest preparatem zakazanym przez WADA.

Podczas igrzysk zimowych 2014 r. w Soczi Creveling zdobył wraz z drużyną USA srebrny medal w sztafetowym biegu na 5000 m na krótkim torze. Został przyłapany podczas kontroli poza zawodami w październiku ubiegłego roku, kara biegnie od 18 listopada 2016 r. Creveling nie ma oczywiście szans, by wystąpić w igrzyskach zimowych w Pjongczangu w 2018 r. Został zawieszony przez rodzimą federację.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: