SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Maciej Kot: To nie jest nasze ostatnie złoto!

Maciej Kot: To nie jest nasze ostatnie złoto!

05.03.2017, godz. 10:39
Maciej Kot
Maciej Kot foto: AP

Maciej Kot (26 l.) był niepocieszony po konkursach indywidualnych mistrzostw świata w Lahti. Marzył o medalu, był piąty i szósty. Tamten ból odszedł jednak w niepamięć po fantastycznym sukcesie i złotym medalu w drużynie.

- Nie byłeś zadowolony ze swojego drugiego skoku.

- Bo znów miałem złe warunki i trochę byłem tym zrezygnowany. Chciałem dobrym skokiem postawić kropkę nad i, a znowu wiało mi w plecy. Skoczyłem krócej. Wiedziałem, że to nie zaważy na wyniku i dalej będziemy zdecydowanie prowadzić, ale tej radości wielkiej nie było, bo dążę do doskonałości.

- Ty jako jedyny odważyłeś się przed konkursem otwarcie powiedzieć, że chcesz złota. To zdjęło napięcie?

- Myślę, że nie. To napięcie było, a presja rosła z konkursu na konkurs. Przed tym konkursem nie mówiło się, że Polacy mogą zdobyć złoto, tylko muszą to zrobić. To było gdzieś w mojej głowie. Ale poradziłem sobie z tym w następujący sposób: powiedziałem sobie, że musimy wygrać. I już. Powiedziałem o tym otwarcie i cieszę się, że w końcu słowa zostały przelane na czyn.

- Twoje odważne słowa były jednak zaskoczeniem.

- Często jestem troszkę niepoprawny politycznie. Mówię za dużo, albo zbyt szczerze. Ale taki już jestem.

- Co się działo po skoku Kamila?

- Wielka radość i kamień, który spadł z serca. Oczywiście wszyscy znamy możliwości Kamila, ale w warunkach, które panowały, przy jakimś ogromnym pechu moglibyśmy stracić ten medal. Nie mówię tu o złym skoku Kamila, a o jakimś podmuchu, a takie się zdarzały w drugiej serii. To są skoki narciarskie i dopóki zawodnik nie przekroczy tej linii upadku, to nic nie jest pewne. Wierzyłem w to, że Kamil skoczy daleko. Zrobił to i pojawiła się wielka radość. W końcu jesteśmy mistrzami świata.

- Wreszcie wyszedłeś na tę scenę po medal.

- Do trzech razy sztuka. Jako jedyny trzy razy brałem udział w ceremonii medalowej. Teraz jednak odebrałem medal i odśpiewałem Mazurka Dąbrowskiego.

- To twój życiowy sukces?

- Dla każdego z nas. Może nie dla Kamila, bo on tych indywidualnych sukcesów ma wiele. Ale nie miał złota drużynowo, więc to trochę dopełnienie jego kariery. A dla reszty chłopaków to największe osiągnięcie w karierze. Ale to nie jest nasze ostatnie słowo. Teraz jesteśmy głodni kolejnych sukcesów!

Notował w Lahti Przemysław Ofiara

autor: Przemysław Ofiara zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: